کدخبر: ۱۰۱۸۱۸ لینک کوتاه

شاخص بورس کانال ۷۲ هزار واحدی را باز پس گرفت

پتروشیمی ها خوش درخشیدند

شاخص بورس از ابتدا معاملات امروز(شنبه) با حاکم شدن جو مثبت در پی انتشار خبرهایی که بر مذاق شرکت های بورسی و فرابورسی خوش آمد تا ۱۲۸۵ واحد مثبت شد و با باز پس گیری قله های ۷۱ هزار واحدی و ۷۲ هزار واحدی رخوت رکود از تالار شیشه ای را زودود.

به گزارش اقتصاد نیوز، دماسنج بازار سهام که در هفته های گذشته با ریزش های مکرر سهامداران تالار شیشه ای را ناامید کرده بود اما در اولین روز معاملات هفته جاری با درخشش پتروشیمی ها باردیگر به روزهای اوج نه چندان دور خود برگشت و تماما سبز پوشش شد.

شاخص بورس از ابتدا معاملات امروز(شنبه) با حاکم شدن جو مثبت در پی انتشار خبرهایی که بر مذاق شرکت های بورسی و فرابورسی خوش آمد تا 1285 واحد مثبت شد و با باز پس گیری قله های 71 هزار واحدی و 72 هزار واحدی رخوت رکود از تالار شیشه ای را زودود.

بطوریکه در طی معاملات امروز بازار سهام بیش از 389 میلیون سهم به ارزش 144 میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه تا سطح 341 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

در روزهای پایانی هفته گذشته عزم دولتمردان اقتصادی کابینه در جهت حمایت از بازار سرمایه باعث شد تا بتدریج رنگ سبز به تالار شیشه ای بازگردد.

از سوی دیگر از سرگیری مذاکرات هسته ای و انتشار خبرهای مثبت همزمان با آن عرضه محصولات پتروشیمی با ارز آزاد در بورس کالا باعث شد تا باردیگر سهامداران باردیگر طعم رونق معاملات را حس کنند. بطوریکه با برگرداندن ورق شاخص بورس بر مدار مثبت چرخید و زیاندهی 10 درصدی در 6ماه گذشته را تا 2 درصد بهبود یافت.

در این بین گروه پتروشیمی خوش درخشید و پس مدتها دوباره لیدر بازار شد. نمادهای «فارس»،« شبندر» و «تاپیکو» به ترتیب با 132، 111 و 104 واحد رشد مثبت بیشترین تاثیر را در روند صعودی امروز شاخص گذاشت.

بر این اساس؛ بازگشایی نماد «فارس» پس از انتشار گزارش شفاف سازی آن روند رشد بازار را به شکل قابل توجهی افزایش داد و شاخص از قله 71 هزار واحدی عبور و مجددا قله 72 هزار واحدی را ثبت کرد.

بدین ترتیب  بنابر اطلاعیه منتشر شده شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس میزان تولید شرکت های زیرمجموعه آن در سه ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد 16 درصدی داشته‌اند. همچنین در این اطلاعیه آمده است: « بدیهی بوده در صورت تداوم رشد تولید اثرات مثبت آن بر EPS شرکت متعاقباً اعلام می شود همچنین تسعیر درآمدهای ارزی به نرخ ارز قابل دسترس در دست بررسی است و در این خصوص نیز به محض حصول نتیجه نهایی اطلاعات به بازار منعکس می شود.»

بهرشکل در بازار امروز اغلب گروهها با صف خرید و افزایش قیمت مواجه شدند در کنار پتروشیمی ها بانکها،فرآورده‌های نفتی، فلزات اساسی، مخابرات و خودرو از صنایع تاثیر گذار بر شاخص بورس بودند.