کدخبر: ۱۰۲۱۳۸ لینک کوتاه

با وجود حاکم شدن جو انتظار بر تالار شیشه ای

رشد لاک پشتی شاخص ادامه دارد

فضای حاکم بر بازار سرمایه درحالت انتظار قرار دارد، چرا که بازار به وین چشم دوخته است تا برمبنای روشن شدن تکلیف پرونده هسته ای بتواند افق پیشرو را ترسیم کند و بر مبنای آن تصمیم بگیرد.

به گزارش اقتصاد نیوز، شاخص بورس روز اول معاملات هفته جاری را مثبت آغاز کرد تا همچنان تداوم رشد بازار پس از یک دوره رکود و ریزش شدید ادامه داشته باشد.

اگرچه امروز (شنبه) شاخص بورس با منفی شدن معاملات خودرویی‌ها چندان پررمق نبود ولی باز هم به کمک پتروشیمی‌ها و پالایشی‌ها تا 132واحد مثبت شد و از نیمه کانال 73 هزار واحدی عبور کرد.

در مجموع در معاملات امروز، با وجود جو مبهم گروه‌های خودرویی و سرمایه‌گذاری شاخص به لطف رونق در معاملات تعدادی از نمادهای مطرح در گروه پالایشی، نفتی، پتروشیمی، فلزی، چند رشته‌ای صنعتی و مخابرات در محدوده مثبت به کار خود پایان داد.

دو نماد «شبندر» و «تاپیکو» پیشرو بازار بودند و به ترتیب با 112 و 79 واحد رشد بیشترین تاثیر مثبت بر شاخص را گذاشتند. در این بین نیز نمادهای« وتجارت» ، «خپوش» و «خودرو» به ترتیب با 31، 22 و 19 واحد بیشترین تاثیر منفی را برجای گذاشتند.

اگرچه در آغاز معاملات این هفته رشد شاخص بورس مانند هفته گذشته به ویژه در روزهای پایانی پرشتاب نبود اما با حفظ تداوم رشد شاخص تاحدودی امیدواری ها را افزایش داد.

با این حال فضای حاکم بر بازار سرمایه درحالت انتظار قرار دارد، زیرا بازار به وین چشم دوخته است تا برمبنای روشن شدن تکلیف پرونده هسته‌ای بتواند افق پیشرو را ترسیم کند و تصمیم بگیرد.

بدین ترتیب در  معاملات امروز حقیقی‌ها 398 هزار و 718 میلیون سهم خریداری کردند و در مقابل 504 هزار و 760 میلیون سهم فروختند. این در حالی است که سرمایه‌گذاران حقوقی بیشتر خرید کردند.

در مجموع در بازار امروز 531 میلیون سهم به ارزش 140 هزار میلیارد تومان مورد معامله قرار گرفت و ارزش بازار سرمایه به 347 هزار میلیارد تومان رسید.

شاخص فرابورس نیز با هفت واحد مثبت به 790 واحد رسید. در این بازار پتروشیمی‌ها و بانکها بیشتر تاثیر مثبت بر روی شاخص فرابورس داشتند.