کدخبر: ۱۰۲۱۶۹ لینک کوتاه

روند نزولی در بازار سهام با افت پتروشیمی و خودرو

شاخص بر مدار منفی چرخید

دماسنج بازار سهام در دومین روز معاملات هفته جاری با ۳۲۹ واحد ریزش به ۷۳هزار و ۲۲۶ واحد رسید. در این بین گروه های پتروشیمی و خودرویی بیشترین تاثیر منفی بر شاخص را بر جای گذاشتند.

به گزارش اقتصاد نیوز، رونق بازار سهام چند روزی بیشتر دوام نداشت و دوباره با منفی شدن معاملات نمادهای لیدر بازار به ویژه پتروشیمی ها شاخص بورس دچار ریزش شد.

دماسنج بازار سهام در دومین روز معاملات هفته جاری با 329 واحد ریزش به 73هزار و 226 واحد رسید. در این بین گروه های پتروشیمی و خودرویی بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص  بر جای گذاشتند.

بدین ترتیب؛ هلدینگ صنایع پتروشیمی خلیج فارس، گروه مدیریت پروژه‌های نیروگاهی، هلدینگ نفت گاز و پتروشیمی تامین، ایران خودرو، سایپا و چادرملو بیشترین تـاثیر منفی در افت بازار سهام را رقم زدند. پس از آنها گروه‌های مالی، پالایشی و فنی مهندسی در افول شاخص‌ها نقش پررنگی داشتند.

در این بین نمادهای بزرگی همچون «وصندوق»و «وغدیر» بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص گذاشتند و حتی در ساعات میانی بازار سعی کردند تا با حمایت‌های انجام شده افت شاخص را خنثی کنند.

در بازار منفی امروز جو مبهم بر گروه‌های کوچک و بزرگ بازار حاکم بود. از طرفی دیگر به نظر می‌رسد انتظار برای مشخص شدن نتایج مذاکرات هسته‌ای تا حدودی بر افت بازار تاثیر گذار بود. به‌طوریکه باعث شده تا بازار سرمایه این روزها شرایط حساس و خاصی را تجربه کند، شرایطی که برای اغلب فعالان حقیقی و حقوقی  نامشخص است.

به همین علت چشم فعالان بازار به وین دوخته شده است تا با حصول نتایج آن بتوانند بر آینده برنامه‌ریزی کنند.

فرابورس نیز امروز معاملاتش را منفی به پایان رساند و شاخص فرابورس نیز با کاهش 14 واحدی به 775 واحد رسید که پتروشیمی مارون، پتروشیمی جم، ذوب‌آهن اصفهان، پالایش نفت لاوان، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی خراسان و نفت ایرانول بیشترین تاثیر منفی را داشتند.

رشد بازار سهام در حالی متوقف شده و شاخص بر مدار منفی قرار گرفته که همچنان جلسات دولت و مجلس برای حمایت از بازار سرمایه ادامه دارد.

امروز (یکشنبه) رئیس سازمان بورس در جلسه غیر علنی مجلس حاضر شد و توضیحاتی را پیرامون وضعیت کنونی بازار سرمایه ارائه کرد. نایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در این باره به فارس گفته است که در این جلسه توضیحاتی از سوی رئیس سازمان بورس در مورد وضعیت ماه‌های اخیر بازار سرمایه ارائه شده و مسائلی همچون بازارهای موازی و نرخ سپرده‌های بانکی مورد بررسی قرار گرفته است.

علی صالح‌آبادی همچنین در این جلسه از صندوق حمایت از بازار به عنوان یکی از راهکارهای اصلی برای جلوگیری از نوسانات در بورس نام برده و نمایندگان مجلس نیز اعلام کردند که سازمان بورس در صورتی که ممکن باشد برای حمایت از بازار منابعی را از صندوق توسعه ملی و با مجوز مجلس به صورت سپرده‌ در صندوق حمایت از بازار سرمایه‌گذاری می‌کند.

از سوی دیگر جعفرزاده از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز  به سایت خانه ملت در این باره گفته است که گزارش صالح‌آبادی بیشتر جنبه تشویقی و ارائه عملکرد داشت و علت سقوط شاخص‌های بورس که مد نظر نمایندگان بود معلوم نشد.

به گفته او رئیس سازمان بورس بیشتر به مبحث دخالت مجلس در نرخ‌گذاری خوراک پتروشیمی‌ها و تاثیرات منفی این دخالت بر عملکرد این صنایع پرداخت.

به‌هرشکل با وجود برگزاری جلسات متعدد مجلس و دولت همچنان بازار سهام در حالت مبهم و سردرگمی قرار دارد و به نظر می‌رسد حمایت بیشتر تاثیرات مقطعی بر روی شاخص گذاشته‌اند.