کدخبر: ۱۰۲۴۹۰ لینک کوتاه

شاخص در کانال ۷۴ هزار واحدی درجا زد

بورس بدون نوسان

در پایان معاملات روز شنبه شاخص بورس با یک واحد افت بدون نوسان خاصی به کانال ۷۴ هزار و ۸۴۰ واحد و ارزش روز بازار نیز به ۳۴۲ هزار و ۵۰۷ میلیارد تومان رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز، دماسنج بازار سهام روز متعادلی را پشت سر گذاشت و با افت یک واحدی در رقم 74هزار و 840 واحد درجا زد.

شاخص بورس که در هفته قبل با رشد 1.5 درصدی مواجه شد و اکثر روزها بر مدار مثبت چرخید معاملات اولین روز هفته جاری را تاحدودی متعادل آغاز کرد و بدون تغییر خاصی در نزدیک کانال 75 هزار واحدی به پایان رساند.

اگرچه معاملات بازار روز شنبه با فراز و نشیب در معاملات برخی گروه‌ها همراه بود و معاملات گروه‌هایی چون بانک، سرمایه‌گذاری و فلزات اساسی و معدنی با رونق مواجه شدند اما غلبه جو منفی گروه‌های خودرو و پتروشیمی باعث شد تا اثر مثبت معاملات گروه‌های پررونق خنثی شود.

بدین ترتیب در پایان معاملات روز شنبه شاخص بورس با یک افت بدون نوسان خاصی به کانال 74 هزار و 840 واحد و ارزش روز بازار نیز به 342 هزار و 507 میلیارد تومان رسید.

در بازار امروز نماد شرکت‌های ملی‌ صنایع‌ مس‌ ایران‌ ، گروه مپنا، بانک صادرات و سرمایه‌گذاری گروه توسعه ملی بیشترین تاثیر مثبت را بر روی شاخص گذاشتند، در مقابل نیز نماد شرکت‌های نفت و گاز و پتروشیمی تأمین ، ایران خودرو گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین افت بازار را رقم زدند.

همچنین شرکت های مهندسی‌نصیرماشین‌ و نیرومحرکه بیشترین افزایش قیمت و پارس خزر و لیزینگ رایان‌ سایپا هم بالاترین افت قیمت را تجربه کردند.این درحالی بود نماد این شرکت‌ها امروز پس از برگزاری مجمع سالانه بازگشایی شد.

شاخص فرابورس نیز دو واحد منفی شد و به رقم 793 واحد رسید. نمادهای زاگرس و مارون بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شرانل و شپاس نیز بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس برجای گذاشتند.

در بازار فرابورس همچنان اوراق تسهیلات خرید مسکن با اقبال مواجه و قیمت این اوراق همچنان در حال رشد است. این درحالی بود که مسئولان مسکن و فرابورس وعده داده بودند تمهیدات جدیدی در این بازار اتخاذ کنند تا مانع رشد بی‌رویه اوراق مسکن شوند تا منجر به تشدید بازار دلالی نشود و با این معاملات اوراق تسهیلات خرید مسکن بدون اعتنا به هشدارهای مسئولان و کارشناسان در حال انجام است و هر روز نیز بر قیمت این اوراق افزوده می‌شود.

بازار سهام در حالی دومین ماه تابستان جاری را آغاز می‌کند که موفق شده است در ماه قبل با رشد 2.1 درصد کارنامه مطلوبی را برجای بگذارد. چرا که شاخص در فصل زمستان و بهار گذشته بیشتر افت را رقم زده و باعث متضرر شدن سهامداران خود شده بود. با این حال با بهبود روند بازار توانست برای اولین بار در سال جاری از سایر بازارها مالی سبقت گرفت.

سرمایه‌گذاری در بازار سهام برخلاف ماه‌های قبل به کام سرمایه‌گذاران این بازار شیرین آمد. به‌طوری‌که در افول بازارهای دلالی چون ارز و سکه که با افت 2.6 و 2.7 درصدی در ماه گذشته مواجه شدند اما بازار سهام روند متفاوت در پیش گرفت و با رشد بازدهی 2.1 درصدی توانست پیشتاز بازارهای مالی در تیر ماه امسال باشد.