کدخبر: ۱۰۲۵۰۹ لینک کوتاه

گرانترین سهم بازار بعد از ۴ ماه برمی گردد

تعادل در شاخص بورس

انتظار شرکت های پالایشی برای بازگشت به تالار شیشه ای با حل اختلاف نظر و ابهامات بر سر کیفی سازی محصولات پالایشی بین شرکت های پالایشی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران پایان یافت.

به گزارش اقتصاد نیوز، تالار شیشه‌ای روز آرام و کم‌نوسانی را پشت سر گذاشت و در نهایت توانست با رشد هفت واحدی به 74 هزار و 848 واحد برسد. در همین حال امیدواری‌ها نسبت به افزایش تداوم رشد شاخص بورس در ادامه تابستان امسال افزایش یافته است.

در این بین انتشار خبری مبنی بر حل اختلاف نظر بین شرکت‌های پالایشی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران باعث شده تا پیش‌بینی‌ها با بازگشت بزرگان پالایشی به تالار شیشه‌ای بر رونق معاملات گروه‌های پالایشی در آینده نزدیک باشد.

در ماه‌های گذشته وجود اختلاف‌نظر و ابهامات در بر سر کیفی‌سازی محصولات پالایشی مانع از انتشار صورت‌های مالی شرکت‌های پالایشی شده بود و حتی مجامع شرکت‌های پالایشی با توجه به ابهامات موجود برگزار نشد. این درحالیست که فصل مجامع شرکت‌های بورسی و فرابورسی به پایان رسیده است.

ماه‌ها بود نماد شرکت‌های بزرگی چون پالایش نفت تهران و اصفهان به علت وجود ابهامات در زمینه نحوه محاسبات کیفی‌سازی متوقف بود، چرا که این شرکت‌ها نمی‌توانستند صورت‌های مالی خود را به علت اختلاف‌نظرها منتشر کنند.

روز گذشته انتشار صورت‌های مالی شرکت پالایش نفت تهران پس از چهار ماه توقف نماد معاملاتی آن در بورس از رفع ابهامات موجود حکایت داشت و سرانجام طلسم اطلاعات ندادن گروه‌های پالایشی در بازار سرمایه شکسته شد.

نماد گرانترین سهم تالار شیشه‌ای در حالی خود را آماده بازگشت به بازار کرده است که این شرکت با انتشار صورت مالی جدید خود باز هم باعث شگفتی سهامداران خود شده است.

بر اساس گزارش عملکر تازه شرکت پالایش نفت تهران سود محقق شده هر سهم خود را 79 هزار و 551 ریال اعلام کرده است. این در حالی است که این شرکت آخرین پیش‌بینی سود خود را 59 هزار و 563 ریال سود به ازای هر سهم اعلام کرده بود.

نماد معاملاتی «شتران» که از 26 فروردین ماه به دلیل برگزاری مجمع فوق‌العاده جهت اعمال افزایش سرمایه 679 درصدی از محل اندوخته طرح و توسعه متوقف شده بود، سود محقق شده سال مالی 1392 را با تعدیل 33.5 درصدی اعلام کرد.

بر این اساس با ارائه اولین گزارش شرکت‌های پالایشگاهی به نظر می‌رسد اختلاف موجود میان شرکت‌های پالایشی با شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران در خصوص کیفی‌سازی محصولات پالایشی حل شده باشد و شرکت‌های پالایشی با رفع این ابهام می‌توانند اقدام به انتشار گزارش صورت‌های مالی سال 92 کنند.

حدس و گمان درباره رفع اختلاف‌نظرات میان شرکت‌های پالایشی و شرکت ملی پالایش و پخش فرآوردهای نفتی درحالی در روز گذشته در بین منابع خبری مطرح شد که در نهایت امروز با اعلام تصمیم وزارت نفت بر محاسبات کیفی‌سازی تنها برای سال 93 در نظر گرفته خواهد شد، به شائبات پایان داد.

در  این مورد شاهرخ خسروانی، قائم‌ مقام شرکت ملی پالایش پخش فرآورده‌های نفتی به فارس گفته است که وزارت نفت بر اساس دستورالعمل‌ها تصمیم گرفته بود محاسبات کیفی‌سازی را به سال 92 تسری دهد اما با توجه به تصمیم هیأت دولت قرار شد محاسبه قیمت فرآورده بر اساس کیفیت تنها در سال 93 عملیاتی شود.

در همین راستا مدیر مالی پالایش نفت شیراز در این باره به بورس نیوز ضمن تایید خبر حل اختلاف نظرات در این زمینه گفته است که اختلاف عمده میان شرکت های پالایشی با شرکت ملی پالایش و پخش در کیفی‌سازی‌هایی بود که شرکت ملی پالایش و پخش در شرکت‌های پالایشی لحاظ کرده بود.

به گفته تنگستانی با توجه به پیگیری شرکت‌های پالایشی در خصوص عدم لحاظ کیفی‌سازی در صورت مالی سال 92 سرانجام شرکت‌های پالایشی موفق شدند که با فرمول قیمت فوب خلیج‌فارس بتوانند حسابرسی صورت‌های مالی شرکت خود را انجام داده و گزارش مالی سال 92 را اعلام کنند.

با این حال با رفع اختلاف نظرات موجود در گزارش‌دهی گروه‌های پالایشی باید منتظر ماند با بازگشت این شرکت‌های بزرگ به تالار شیشه‌ای این مساله تا چه میزان بر بازار تاثیر دارد.

انتشار این خبر در حالی بود که شاخص بورس مانند روز گذشته روند متعادلی را سپری کرد و با نوسان خاصی مواجه نشد. اما به زعم برخی کارشناسان بازار سهام این امید می‌رود در روزهای آینده شاهد رونق بیشتر معاملات پس از فارغ شدن شرکت‌ها از برگزاری مجامع باشیم.