کدخبر: ۱۰۶۲۴۶ لینک کوتاه

استقلال و پرسپولیس آذر ماه به مزایده گذاشته می شوند

چوب حراج بر دارایی سرخابی ها

قرار است در ماه آینده اولین گام جدی در زمینه واگذاری سرخابی ها برداشته و آگهی برگزاری مزایده این دو باشگاه منتشر شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، رئیس سازمان خصوصی‌سازی در تازه‌ترین وعده واگذاری سرخابی‌ها در حالی گفته است در آذرماه این دو باشگاه ورزشی آگهی می‌شود که هنوز ابهامات در خصوص صورت‌های مالی این دو باشگاه رفع نشده است.

این وعده رئیس سازمان خصوصی‌سازی در حالی است که چند ماه پیش دو وزارتخانه اقتصاد و ورزش و جوانان با یکدیگر متعهد شده‌ بودند تا شاید بتوانند قفل واگذاری سرخابی‌ها را باز کنند. اما همچنان خبری از واگذاری نیست و ظاهرا قرار است در ماه آینده اولین گام جدی با انتشار آگهی برگزاری مزایده این دو باشگاه برداشته شود.

با این حال پوری‌حسینی بازهم بر مشکل دیرینه واگذاری این باشگاه‌های ورزشی استقلال و پرسپولیس بر سر صورت‌های مالی تاکید کرده و گفته است: متأسفانه باشگاه پرسپولیس در ارائه صورت‌های مالی مشکل دارد و هیأت مدیره این باشگاه‌ها گزارش‌های مالی را امضاء نمی‌کند تا شفافیت ایجاد شود.

او اضافه کرد: تمام تلاش سازمان خصوصی‌سازی این است که در‌‌نهایت شفافیت، این دو باشگاه به بخش خصوصی واگذار شود.
ماجرای موضوع واگذاری سرخابی‌ها از سال ۸۸ تاکنون در کشمکش بین نهادهای تصمیم‌گیر بوده است. ۲۶ اردیبهشت‌ماه سال ۸۸ ، کمتر از یک ‌ماه به برگزاری دهمین انتخابات ریاست‌جمهوری باقی‌مانده بود که محمود احمدی‌نژاد با نگارش نامه‌ای دستور داد، دو مجموعه ورزشی ملی پیروزی و استقلال به مردم واگذار شود. وعده‌ای که از نگاه برخی شاید بیشتر رویکرد تبلیغاتی به علت در پیشرو بودن دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری داشت.

به رغم وجود مشکلات در واگذاری سهام این دو باشگاه برخی کار‌شناسان ورزشی خصوصی‌سازی را تنها راه نجات این دو باشگاه می‌دانند. به زعم آنها پرسپولیس و استقلال مدت‌هاست در باتلاق مشکلات مالی و ساختاری دست و پا می‌زنند. از نگاه برخی تغییر مدیر عامل، تعویض هیات‌مدیره، تغییر دولت و وزیر و معاونانش تاکنون هیچ کدام سودی به حال این دو باشگاه فرهنگی ورزشی نداشته است.