کدخبر: ۱۰۶۲۷۳ لینک کوتاه

مدیر عامل بورس کالا خبر داد:

تهران میزبان نشست بین المللی بورس های کالایی منطقه CIS و اروپای شرقی

دومین نشست بین المللی بورس های کالایی کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) و اروپای شرقی در قالب اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) در ۲۴ و ۲۵ آبان ماه امسال به میزبانی بورس کالای ایران در تهران برگزار می شود.

به گزارش «اقتصادنیوز»، پس از مذاکره بورس کالای ایران با بورس کالای بلاروس که به عقد تفاهم ‌امه همکاری بین این دو بورس رسید، پیشنهاد پیوستن بورس کالا کشورمان به اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) پس از بازدید نمایندگان اتحادیه مذکور از بورس کالا و دیدار سفیر ایران از بورس کالای بلاروس مطرح و مقرر شد دومین نشست سالانه عمومی این اتحادیه در آبان ماه، در تهران برگزار شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران با اعلام این خبر گفت: پس از مذاکره بورس کالای ایران با بورس کالای بلاروس که به عقد تفاهم نامه همکاری بین این دو بورس رسید، پیشنهاد پیوستن بورس کالا کشورمان به اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) پس از بازدید نمایندگان اتحادیه مذکور از بورس کالا و دیدار سفیر ایران از بورس کالای بلاروس مطرح و مقرر شد دومین نشست سالانه عمومی این اتحادیه در آبان ماه، در تهران برگزار شود.

بنابر اعلام روابط عمومی بورس کالا؛ حسین پناهیان با بیان اینکه در این نشست، مذاکرات برای عضویت بورس کالای ایران در اتحادیه الکترونیکی بین بورسی بررسی و پیگیری می‌شود، توضیح داد: این مذاکرات با محورهای تسویه و پایاپای، فنی و پذیرش و فناوری اطلاعات صورت خواهد گرفت که در صورت توافق و عضویت بورس کالای ایران، این بورس و به طور کلی بازار سرمایه کشور بین المللی می‌شود.

وی تشریح کرد: اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) سازمانی بین‌المللی است که در زمینه ارتباط بین بورس‌های کالایی در منطقه کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) و اروپای شرقی فعالیت می‌کند. این اتحادیه اخیراً درخواستی برای عضویت بورس کالای ایران در آن سازمان بین‌المللی ارایه کرد و در ادامه نمایندگانی از طرف اتحادیه برای رایزنی در این خصوص به ایران سفر کردند.

مدیر عامل بورس کالای ایران ادامه داد: اتحادیه الکترونیکی بین بورسی (IEU) سازمانی بین‌المللی است که هفت بورس کالایی را از پنج کشور جهان به عضویت خود در آورده است. بورس یرکومکس (YERCOMEX) ارمنستان، بورس بوککس (BUCEX) بلاروس، بورس‌های آی ککس (ICEX) و ککس (CEX) قزاقستان، بورس کوککس (KUCEX) قرقیزستان، بورس یوککس (UCEX) و بورس کالای کشاورزی از اوکراین و دو سیستم توزیع کالایی از ارمنستان و بلاروس از جمله بورس‌های کالایی عضو اتحادیه مذکور هستند.

پناهیان افزود: افزون بر اعضای اصلی اتحادیه، در نشست تهران نمایندگانی از دو بورس کالایی روسیه نیز حضور خواهند داشت.

وی با بیان اینکه ترویج توسعه تجارت آزاد در قلمرو کشورهای مشارکت کننده از انجمن اقتصادی اروپا-آسیا و دیگر کشورهای ذینفع از مهم‌ترین اهداف اتحادیه الکترونیکی بین بورسی است، گفت: ترویج تحقق برنامه‌ها و پروژه‌های اقتصادی در حوزه مواد خام و تجارت محصولات نهایی از دیگر اهداف اتحادیه مذکور است.