کدخبر: ۱۰۷۲۳۶ لینک کوتاه

سهام کدام شرکت ایرانی در بورس لندن معامله می شود؟

قرار است تعداد محدودی از شرکت ها برای معامله سهام شان در بازار پایه بورس لندن، به این بورس معرفی شوند.

سایت ایران و جهان نوشت:

قرار است تعداد محدودی از شرکت‌ها برای معامله سهام‌شان در بازار پایه بورس لندن، به این بورس معرفی شوند. این شنیده‌ها حاکی از آن است که در حال حاضر تعدادی از شرکت‌ها نیز انتخاب شده‌اند اما بررسی‌ها برای اعلام نهایی تعداد مشخص شده هنوز ادامه دارد. بنا بر اعلام یک منبع اگاه سرمایه، ارزش روز، سوددهی از مهم‌ترین اولویت‌های انتخاب شرکت‌ها بوده است.

به نظر می‌رسد این مهم از نتایج سفر قالیباف مدیرعامل بورس به لندن در اوایل سال جاری باشد، اما لازم به اشاره است اوایل سال جاری چند مقام رسمی از بورس تهران به منظور گسترش فعالیت‌های مالی و تجاری میان دو کشور پس از تنش زدایی میان ایران و غرب سفر کردند.

این ابتکار عمل از سوی ایران برای جذب سرمایه‌های خارجی پیش‌تر در ماه نوامبر گذشته از سوی روزنامه «وال استریت ژورنال» هم مورد اشاره قرار گرفته بود.

گفته می‌شود که بیش از ۲۵ شرکت در حال حاضر برای بررسی نهایی انتخاب شده‌اند و قرار است که حدود ۱۵ شرکت از میان آن‌ها انتخاب و به بورس لندن، معرفی شوند.

از سوی دیگر برخی شرکت‌ها نیز پیش از این برای حضور در بورس لندن به صورت مجزا اقداماتی کرده بودند. گفته می‌شود که سرمایه‌گذاری غدیر یکی از این شرکت‌ها بود. یک منبع آگاه در این خصوص به ایران و جهان گفت: این شرکت تلاش برای حضور در بورس لندن را از چند پیش آغاز کرده بود و در حال حاضر نیز پیگیر این حضور است. البته شنیده می‌شود این شرکت برای حضور در بورس هنگ‌کنگ نیز در حال رایزنی است.

یک کار‌شناس بازار در این خصوص می‌گوید: حضور شرکت‌های بورسی در در بورس لندن، توفیقی است که شرکت‌های را به استانداردهای جهانی مطابق می‌کند. از سوی دیگر ارزش جایگزینی و ارزش خالص دارایی شرکت‌هایی که در بورس لندن سهام‌شان معامله شود، به طور واقعی و منطبق با استانداردهای جهانی، مشخص می‌شود.