کدخبر: ۱۱۲۵۸۵ لینک کوتاه

اوراق تسهیلات مسکن به ۸۰ هزارتومان بازگشت

بعد از افزایش ۸ هزار تومانی قیمت اوراق تسهلات مسکن در هفته گذشته، قیمت این اوراق در هفته جاری متعادل تر شد و به همان قیمت ۸۰ هزار تومان رسید.

قیمت اوراق تسهیلات مسکن که در هفته گذشته افزایش قابل توجهی پیدا کرده و از 80 هزار تومان در ابتدای بهمن، به 88 هزار تومان رسیده بود،در روزهای اخیر مجددا کاهش یافت و به قیمت 80 هزار تومان بازگشت.

اوراق تسهیلات مسکن یا همان «تسه» که برای متقاضیان دریافت وام مسکن مورد استفاده قرار می‌گیرد،بعد از یک دوره افت تقاضا و کاهش قیمت،در بهمن ماه مورد توجه قرار گرفت و با افزایش قیمت مواجه شد.

این اوراق که در نیمه اول امسال به قیمت 100 هزار تومان رسیده بود،از آذر ماه روند متعادل تری به خود گرفت و با ادامه رکود در بازار مسکن تا سطح 77 هزار تومان کاهش پیدا کرد و هزینه متقاضیان دریافت وام را کاهش داد.اما با مطرح شدن شائبه افزایش وام مسکن به 60 میلیون تومان در بهمن ماه، این بازار با تحرک مواجه شد و قیمت "تسه" تا حدودی افزایش پیدا کرد به طوری که قیمت " تسه" خرداد ماه از 80 هزار تومان در ابتدای بهمن ماه به 88 هزار تومان در ششم اسفند ماه رسید.

این در حالی است که این اوراق از ابتدای هفته روند نزولی خود را آغاز کرده و با کاهش تقاضا به قیمت های ابتدای بهمن رسیده است به طوری که هم اکنون " تسه " دی و آبان ماه در قیمت 80 هزار تومان و تسه شهریور ، مرداد و اردیبهشت ماه به قیمت 79 هزار تومان معامله می شود.

اوراق تسهیلات مسکن اوراقی است که متقاضیان استفاده از انواع تسهیلات مسکن باید در ازای هر 500 هزار تومان، یک برگه حق تقدم تسهیلات مسکن خریداری کرده و به بانک مسکن ارائه کنند. یعنی برای دریافت وام 45 میلیونی مسکن باید 90 ورقه حق تقدم تسهیلات خریداری شود که با احتساب قیمت 80 هزار تومانی این اوراق متقاضی دریافت وام باید حدود 7 میلیون و 200 هزار تومان برای خرید این اوراق هزینه کند.
منبع: ایسنا