کدخبر: ۱۱۴۵۹۷ لینک کوتاه

یک شرکت مشاور سرمایه گذاری تحلیل کرد

۷ مانع ترمز بورس

بنابر اعلام یک شرکت مشاور سرمایه گذاری در صورت نبود اخبار ضد و نقیض در خصوص توافق هسته ای، ۷ عامل مانع از کشیده شدن ترمز بورس می شوند و ظرفیت های رشد بعدی بازار در پیش خواهند بود.

به گزارش اقتصادنیوز،‌ شرکت مشاور سرمایه گذاری اماکو با ارایه تحلیلی از وضعیت حال و آینده بازار سهام اعلام کرد یکی دو روزی است که برخی فعالان نسبت به رشد شاخص هشدار می دهند و برخی معامله گران را نسبت به رشد بازار مردد کرده اند. برخی از کارشناسان می گویند رشد بورس کمی حبابی است و برخی دیگر اعتقاد دارند هنوز جای رشد وجود دارد. بسیاری هنوز هم با رشد قیمت ها در سال 93 در زیان هستند و چندان رغبتی به فروش ندارند. خصوصا اینکه درحال حاضر اطمینان بیشتری نسبت به توافق هسته ای به وجود آمده است.

به نظر می رسد در صورتی که اخبار ضد و نقیضی در خصوص توافق هسته ای ارایه نشود، بازار هنوز جای رشد داشته باشد و به زودی ترمز آن کشیده نخواهد شد. بنابراین رویکرد صحیح در بازار فعلی اتخاذ دیدگاهی دو سه ماهه و شناسایی سود مرحله ای و پله ای در صورت افزایش بی وقفه و مداوم قیمت ها است.

اما دلایلی که فعلا مانع از کشیده شدن ترمز بورس می شوند از این قرارند:

۱. ریسک سیستماتیک هسته ای بسیار بسیار کمرنگ شده است. کاهش این ریسک به معنای افزایش بی چون و چرای P/E بازار است. بنابراین بازار در حال اصلاح رو به بالای P/E خود است.

۲. رکود بازارهای موازی تشدید شده است. این درحالی Hست که هنوز موج خرید سهام به سطح جامعه نرسیده و بسیاری از افراد ریسک گریز وارد بازار بورس نشده اند، به تدریج با ثبت رکوردهای پی در پی توجه ویژه ای به بورس در سطح عمومی جامعه بوجود خواهد آورد. احتمال تبدیل دلار و سکه خانگی پس از توافق قطعی در تیر ماه بسیار بالا خواهد بود.

۳. ریسک تحریم ها یک ریسک داخلی نبوده و برداشته شدن این ریسک با توجه به جنبه بین المللی آن، سرمایه های زیادی را راهی بورس تهران خواهد کرد. بنابراین رشد میان مدت و بلند مدت بازار در صورت توافق قطعی هسته ای بسیار محتمل است.

۴. نقدینگی پارک شده سهامداران حقوقی و حقیقی به شدت درحال ورود به بورس است. برای درک بهتر این موضوع بهتر است نگاهی به ارزش تقاضا برای نماد "وبصادر" داشته باشیم. ارزش صف نماد بانک صادرات در یک روز خاص «حدود 180 میلیارد تومان» به اندازه کل ارزش معاملات برخی روزهای پایانی سال 93 بود! درحالی که بیش از 400 نماد در بورس درج شده اند!

5. با کاهش ریسک هسته ای اینک بازار در وضعیت «با ریسک متوسط» قرار گرفته است. در وضعیت فعلی تنها یک رقیب بورس سر پا مانده و آن بازار پول و سپرده بانکی است که البته آن هم درحال از دست دادن مشتریان با ریسک پذیری متوسط بوده و این گروه به آرامی در حال ورود به بورس هستند. با کاهش نرخ سود بانکی، روند ورود نقدینگی به بورس شتابی دو برابر شتاب فعلی را به خود خواهد گرفت. بنابراین ظرفیت رشد بعدی در کاهش نرخ سود بانکی نهفته است. این امر بار دیگر P/E بازار را افزایش خواهد داد.

۶. هر گونه ریزش قیمتی در نمادهای بنیادین و پرطرفدار با مفروضات فعلی توافق هسته ای بعید به نظر می رسد و احتمال افزایش تقاضا در مقابل عرضه ها وجود دارد. بهتر است بگوییم ممکن است حجم معاملات افزایش پیدا کند و فعلا به نظر نمی رسد ریزش قیمتی خصوصا در نمادها با وضعیت مناسب بنیادین در کار باشد.

۷. بهتر است مراقب نمادهای زیانده، کوچک، غیر نقدشونده و با P/E بیش از اندازه بالا باشید و بی مورد ریسک نکنید. زیرا آنقدر گزینه های کم ریسک و جذاب وجود دارند که نیازی به ریسک کردن بر روی نمادهای پر ریسک نیست.