کدخبر: ۱۱۴۶۱۳ لینک کوتاه

تفاهم هسته‌ای شاخص بورس کشورهای عربی را بالا و پایین کرد

واکنش بورس های کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس به تفاهم هسته ای ایران با افت ۱.۷ درصدس شاخص بورس عربستان و رشد بورس های دبی و قطر همراه بود.

 بورس کشورهای حاشیه خلیج فارس روز یکشنبه واکنش هایی بسیار متفاوت به تفاهم هسته ای ایران و قدرت های جهانی نشان دادند. شاخص سهام دبی به دلیل امیدواری به افزایش حضور کسب و کارهای ایرانی رشد داشت، در حالی که شاخص سهام عربستان به دلیل نگرانی از کاهش قیمت نفت افت کرد. شاخص سهام مصر نیز پس از انتشار آمارهای ضعیف اقتصادی به افت خود ادامه داد.

تفاهم هسته ای، اگر تا روز 30 ژوئن در قالب یک توافق نهایی تایید شود، به فرض پذیرش آن از سوی کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، می تواند موجب کاهش تنش های ژئوپلتیک در منطقه شده و سرمایه گذاری خارجی را در کل منطقه تشویق نماید.اما سرمایه گذاران سعودی در عوض بر این واقعیت تمرکز کردند که لغو تحریم های بین المللی علیه ایران، موجب افزایش صادرات نفت این کشور و نتیجتا کاهش بیشتر قیمت نفت و افت میزان سوددهی تولید کنندگان محصولات پتروشیمی خواهد شد که حضور پررنگی در بورس عربستان دارند.

بر اساس این گزارش، ارزش شاخص اصلی بورس عربستان روز یکشنبه 1.7 درصد کاهش یافت و ارزش سهام شرکت سعودی بیسیک اینداستریز، بزرگترین شرکت تولید محصولات پتروشیمی این کشور نیز با 1.5 درصد افت مواجه بود.در مقابل، اقتصاد باز و تجارت محور دبی احتمالا از لغو تحریم های ایران منتفع خواهد شد، زیرا امارات می تواند مسیر بازگشت شرکت های خارجی و تجار به ایران باشد.

ارزش شاخص اصلی سهام دبی 1.4 درصد رشد داشت. ارزش سهام شرکت هوایی ایر عربیا نیز که در صورت گسترش مبادلات با ایران، شاهد رونق گرفتن کسب و کار خود خواهد بود، 1.4 درصد رشد داشت.

بازارهای سهام در سایر کشورهای حاشیه خلیج فارس نیز به دلیل امیدواری به تجارت با ایران شاهد رشد بودند. ارزش شرکت گالف اینترنشنال سرویسز، ارائه دهنده خدمات میادین نفتی شاهد رشدی 2.6 درصد بود و کمک کرد که شاخص بورس قطر 0.6 درصد رشد کند.

اتحادیه اروپا در حال بررسی امکان واردات گاز طبیعی از ایران در صورت لغو تحریم هاست تا وابستگی اش به گاز روسیه را کاهش دهد. قطر نیز به ایران پیشنهاد کرده که به این کشور برای توسعه سهمش از میدان گازی مشترک بین دو کشور کمک کند. در صورت امضای توافق نهایی شرکت گالف اینترنشنال سرویسز می تواند از هر دوی این ابتکارات منتفع شود.

منبع: رویترز