کدخبر: ۱۱۴۶۵۴ لینک کوتاه

سعید لیلاز

شاخص بورس بیش از ۱۰۰ هزار واحد می توان رشد کند

یک کار‌شناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه دروازبانی دولت در بازار ارز پس از تفاهم سوییس بسیار خوب بوده است گفت: عدم کاهش نرخ ارز و رشد شاخص بورس نشانه‌ای از عملکرد منطقی بازار و مدیریت خوب دولت بوده است. 

سعید لیلاز، کار‌شناس مسایل اقتصادی، عملکرد دولت را در کنترل نرخ ارز بعد از تفاهم سوییس مثبت ارزیابی کرد و گفت: اگر نرخ ارز به کمتر از سه هزار تومان می‌رسید باید نتیجه می‌گرفتیم که بازار تحت تاثیر هیجانات بوده است اما اینطور نشد.

وی توضیح داد: نقش مهمی که دولت در کنترل نرخ ارز به عهده داد در حقیقت دروازه بانی تقاضا است و به جرات می‌توان گفت که از روز شنبه تاکنون به خوبی در این بخش عمل شده است.

این کار‌شناس مسایل اقتصادی افزایش شاخص در بورس را نیز روند عادی و قابل پیش بینی توصیف کرد و گفت: در همه دنیا شاخص بورس نسبت به اخبار سیاسی واکنش نشان می‌دهد. در ایران نیز بورس تحت تاثیر اخبار منفی کاهش یافته بود و اکنون در حال واکنش نسبت به اخبار مثبت است.

لیلاز با پیش بینی رشد شاخص بورس تا حدود ۱۰۰ هزار واحد، گفت: البته این ظرفیت تا رقمی حدود ۱۵۰ هزار واحد نیز وجود دارد و نمی‌توان آن را تحت تاثیر هیجانات بازار دانست.

وی ادامه داد: از آنجایی که انتظار برای توافق هسته ایی فرسایشی شده بود و مردم حتی در خرید‌ها و فعالیت‌های اقتصادی کوچک دست نگه داشته بودند بسیار طبیعی و منطقی است که اکنون شاهد رونق در بورس باشیم و به هیچ وقت نباید مانع این رونق شد.

این کار‌شناس مسایل اقتصادی در خصوص نقش دولت برای کنترل بازار در این شرایط گفت: خوشبختانه رفتار بازار کاملا حساب شده و منطقی است اما در مورد ارز رسیدن نرخ به زیر سه هزار دلار نیازمند مداخله دولت خواهد بود.

وی افزود: در خصوص بورس نیز باید به این نکته توجه داشت که شاخص بورس به خاطر لطماتی که در سال‌های اخیر دیده است خیلی بیش از این‌ها از بازار طلب کار است.

لیلاز با تاکید بر اینکه وقتی نقدینگی ۶۷ هزار میلیارد بود شاخص حدود ۱۳ هزار بود و اکنون نقدینگی دوازده برابر شده است، گفت: با این حساب شاخص می‌توان تا رقم ۱۵۰ هزار نیز رشد کند.

به گفته وی بورس در ده سال گذشته بسیار آسیب دید و تقریبا به حضور دولتی‌ها محدود شد لذا استقبال مردم از ورود به این بازار مثبت است و باید انتظار رشد روزانه ۲ هزار واحد را داشت.

این کار‌شناس مسایل اقتصادی در ادامه به موج خروج از سرمایه که طی سالهای اخیر به راه افتاده بود اشاره کرد و گفت: آمار نشان می‌دهد که اکنون بخش خصوصی به اقتصاد بازگشته است و عجیب نیست اگر در سال جدید به رشد سرمایه گذاری حدود ۲۵ درصد نیز دست یابیم زیرا به این ترتیب تازه به عدد سال ۹۰ رسیده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه ارزش بنگاه‌های اقتصادی بیش از ارقام کنونی است، گفت: به هیچ وجه نباید نگران افزایش بورس بود زیرا بازار خودش با احتیاط پیش می‌رود.

لیلاز افزود: نکته مهم این است که مسئولان دولتی در این برهه زمانی که بازار پس از هجده ماه در حال خروج از رکود است، زیاد اظهار نظر نکنند و اجازه دهند که بازار مسیر خود را طی کند و مردم با مسئولیت خودشان تصمیم گیری کنند.

به گفته وی وظیفه دولت در قبال بازار نظارت و مراقبت است تا از مسیر صحیح کنونی خارج نشده و وارد فضای هیجانی نشود.

منبع: فرارو