کدخبر: ۱۱۴۶۵۹ لینک کوتاه

بزرگ‌ترین شرکت بورس ایران کولاک کرد

بانک صادرات که بزرگ‌ترین شرکت و بانک حاضر در بازار سهام ایران به شمار می‌رود، امروز با ثبت آمارهای جدید کولاک کرد و همه رکوردهای مربوط به یک شرکت و بورس را شکست تا روزی تاریخی را سپری کند.

 بانک صادرات در حالی با سرمایه اسمی بیش از 5.7 هزار میلیاردتومانی بزرگترین شرکت بازار سهام کشور و همچنین بزرگترین بانک حاضر در بورس به شمار میرود که امروز به تنهایی در بازار کولاک کرد و همه رکوردهای قبلی مربوط به یک شرکت و کل بورس را شکست.

براساس این گزارش، این بانک در شرایطی از 10 اردیبهشت سال گذشته به قیمتهای کمتر از 100 تومان نزول کرده بود که از آن زمان تا امروز بهرغم همه ظرفیت های پیدا و پنهان به دلیل اثر تحریم ها بر فعالیتهای شعب خارج از کشور، نتوانسته بود به قیمت اسمی هر سهم بازگردد.

اما در پی اعلام توافق هستهای، «وبصادر»، فصل تازه ایی را در بازار سهام شروع کرده و به سرعت مورد توجه ویژه اکثر فعالان قرار گرفت. چرا که علاوه بر اثر روانی این موضوع مهم ، بانک صادرات توان افزایش درآمد هر سهم در سال جاری را باتوجه به واگذاری بلوک 9.6درصدی سرمایه گذاری درسال گذشته و... دارد و علاوه برآن قیمت هر سهم آن یکی از ارزانترین سهام بازار بوده و هست.

در کنار این رکورد یکساله و ورود به قیمت های بیش از 100 تومانی هر سهم ( که با رشد چهاردرصدی هر سهم به 103 تومان رخ داد)، امروز بیش از یک میلیارد و 130 میلیون سهم «وبصادر» به ارزش بیش از 161 میلیارد تومان داد و ستد شد. رقمی که در عمر 48ساله بازار سهام ایران برای هیچ شرکتی به ثبت نرسیده بود.

از سوی دیگر چنین ارقامی مربوط به معاملات یک روز کل بازار سهام بود و هیچگاه سابقه نداشت که معاملات روزانه یک شرکت و بانک به تنهایی با حجم و ارزش کل بازار سهام ایران در یک روز برابری کند.

به این ترتیب در برابر داد و ستد بیش از 1.11 میلیارد سهم بانک صادرات در هفت روز کاری اول سال جدید ، امروز بیش از 1.13 میلیارد سهم جابجا شد.

این رویداد تاریخی موجب شد تا بانک صادرات در ثبت رکورد تاریخی بورس که مربوط به حجم و ارزش تازه معاملات بورس است، نقش ویژه ایی ایفا کند و به معنای واقعی کلمه «لیدر» و رکورددار بازار شود.

به طوریکه از حجم کل 3 میلیارد و 624 سهم که به ارزش 762 میلیارد تومان داد و ستد شد، 1.1 میلیارد سهم به ارزش 161 میلیارد تومان مربوط به «وبصادر» بود.

جزییات معاملات این حجم عظیم هم که با تشکیل چندین باره صف خرید و عرضههای سنگین همراه بود، نشان می دهد 79 درصد معادل 895 میلیون سهم توسط 7 هزار و 27 سهامدار حقیقی و حدود 21 درصد دیگر معادل 235 میلیون سهم دیگر توسط 113 فرد حقوقی خریداری شده است.

با این اوصاف قطعاً سهام بانک صادرات درروزهای آینده مورد توجه بیشتر فعالان بازار قرار گرفت تا با توجه به وضعیت عرضه و تقاضا و اخبار مرتبط و جو روانی بازار، سهامداران تصمیم بگیرند که آیا در میان و بلندمدت همراه «وبصادر» بمانند یا اینکه در کوتاه مدت از این سهم خداحافظی کنند.

با این حال به نظر می رسد در برابر حضور برخی نوسانگیران در این سهم، عمده خریداران نگاه میان و بلندمدتی به کل بازار و سهام گروه بانکی از جمله بانک صادرات دارند.

منبع: بورس پرس