کدخبر: ۱۱۶۶۴۴ لینک کوتاه

عسگری مارانی

مبنای انتخاب صندوق توسعه، حمایت از سهامداران جزء است

یک کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه صندوق امکان حضور و خریداری همه سهم های بازار سهام را ندارد نحوه انتخاب سهام توسط صندوق توسعه را بسیار مهم ارزیابی و شاخص هایی همچون ارزش بازار ، میزان سهام شناور آزاد و گردش عملیاتی یک سهم طی ماههای قبل را از جمله معیار های پیشنهادی عنوان کرد.

علیرضا عسگری مارانی، مدیرعامل شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با اشاره به هدف تشکیل صندوق توسعه بازار سرمایه نقش این صندوق را در شرایط زمانی سال 93 با اهمیت دانست و افزود: با توجه به شرایطی که در بازار سرمایه ایران در سال قبل وجود داشت این صندوق توانست نقش خود را به خوبی ایفا کند. اما با توجه به چشم انداز مثبتی که در سال جدید در خصوص بازار سرمایه وجود دارد این صندوق نیاز به تعریف استراتژی های جدیددارد.

عسکری مارانی در خصوص تصمیمات این نشست افزود: صندوق بایستی شرایط حضور در بازار را مشخص و استراتژی های کلان آن را منتشر کند. این استراتژی ها بایستی به گونه ای باشد که به رونق بازار و افزایش نقدشوندگی کمک کرده و شائبه دخالت در روند طبیعی بازار را به ذهن ها متبادر نسازد.

این کارشناس ارشد بازار سرمایه با اشاره به اینکه صندوق امکان حضور و خریداری همه سهم های بازار سهام را ندارد نحوه انتخاب سهام توسط صندوق توسعه را بسیار مهم ارزیابی و شاخص هایی همچون ارزش بازار ، میزان سهام شناور آزاد و گردش عملیاتی یک سهم طی ماههای قبل را از جمله معیار های پیشنهادی عنوان کرد.

او مبنای انتخاب سهام توسط صندوق را نگاه حمایتی از بازار و سهامداران جز دانست و با اشاره به اینکه خرید سهام بلوکی مغایر با اهداف صندوق توسط دارندگان واحدهای صندوق است، لذا نمی تواند در استراتژی خرید توسط صندوق قرار گیرد، پیشنهاد داد: بر اساس ضوابط و مقررات قانونی افشای اطلاعات نهانی و تیک اور کردن بایستی شرکت های سرمایه گذاری اعم از دولتی و خصوصی و اشخاص حقوقی دارای درصد سهام بالا و همچنین سازمان خصوصی سازی قبل از انجام معاملات بلوکی خود در درصدهای معینی، این معاملات را به بازار اطلاع داده و در این باره شفاف سازی کنند و از عرضه سهام عمده خود به صورت خرد در بازار خودداری کنند و سازمان بورس و بورس های کشور به عنوان ارکان نظارتی باید نظارت خود را در این معاملات تقویت کنند.

عسکری مارانی بر لزوم راه اندازی و تقویت بازارگردانی در بازار سرمایه تاکید کرد و پیشنهاد داد: سهامداران عمده شرکت ها در زمان عرضه اولیه مقدار معینی از سهام شرکت مورد عرضه را در اختیار صندوق توسعه به صورت نقد و نسیه قرار داده تا این صندوق اقدام به بازارگردانی این سهام در بازار کرده و اطمینان خاطر سرمایه گذاران را افزایش دهد. همچنین توصیه می شود در زمان عرضه های اولیه در امید نامه سهامدار عمده سیاست عرضه را حداقل در یک سال شفاف سازی کنند.

نحوه تعامل با کارگزاران از سوی صندوق توسعه موضوع دیگری بود که در این نشست بررسی شد. مدیرعامل سرمایه گذاری ملی ایران بر ادامه معاملات صندوق از ایستگاه معاملاتی خود تاکید و افزود: صندوق توسعه در صورت لزوم و نیاز می تواند علاوه بر انجام معامله از ایستگاه خود از کارگزاران متعلق به دارندگان واحدهای سرمایه گذاری و همچنین شرکت های کارگزاری که در راستای اهداف صندوق تلاش بیشتری می کنند را برای انجام معاملات خود استفاده کند اما بایستی این مبنا مشخص و معین باشد.

او عملکرد مدیران صندوق توسعه را در سال 93 قابل قبول و قابل دفاع ارزیابی کرد و اظهارامیدواری کرد: صندوق توسعه بازار سرمایه بتواند با همکارای دارندگان واحدهای سرمایه گذاری منابع خود را افزایش داده و حضوری متناسب با شرایط بازار داشته باشد به گونه ای که نقش حمایتی و توسعه ای آن سبب افزایش شفافیت و نقدشوندگی در بازار سرمایه شده و سهامداران جز با اطمینان خاطر بیشتری در بازار حضور داشته باشند.

منبع: سنا