کدخبر: ۱۱۶۶۶۲ لینک کوتاه

سهام شبکه های اجتماعی لایک نخورد

شبکه های اجتماعی سه ماهه بد یمنی را سپری کردند و قیمت سهام این شرکت ها، موجب ناامیدی سهامداران شد.

 فصل گزارش دهی شرکت ها در حالی سپری می شود که یک به یک عملکردها زیر ذره بین قرار گرفته و قیمت های آتی پیش بینی می شود. اما در این بین، سهام شبکه های اجتماعی، گزارش فعالیت های ناامید کننده ای منتشر کرده اند.

سهام شرکت های فیس بوک، توئیتر، یلپ و لینکدین در پی اعلام گزارش های منفی همگی با روند کاهشی رو به رو شدند.
توئیتر در این بین، با اعلام کاهش درآمد از ابتدای سال میلادی، کارشناسان وال استریت را مأیوس کرده و قیمت سهام شرکت را با سقوط 20 درصدی همراه کرد.

درآمد سه ماهه ابتدایی این شرکت از پیش بینی کارشناسان نیز کمتر بوده و میزان فروش آن نیز در پی تلاش برای جذب کاربران بیشتر از طریق تبلیغات، با افت همراه شده است.

این در حالی است که شبکه لینکدین، با انتشار ارزیابی های جدید از عملکرد مالی، قیمت سهام این شرکت را با ۲۴ درصد افت همراه کرد.

حجم کلی معاملات لینکدین ۲ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار پیش بینی شده این در حالی است که انتظار می رفت به رقم ۲ میلیارد ۹۸۰ میلیون دلار برسد. رشد ارزش سهام این شرکت نیز ۱ دلار و ۹۰ سنت خواهد بود که ۱ دلار ۱۳ سنت با پیش بینی های اولیه اختلاف دارد.

این شرکت در سه ماهه اول سال جاری میلادی متحمل ضرر و زیانی معادل ۴۲ میلیون ۵۰۰ هزار دلار شده است.

بر اساس این گزارش، شبکه اجتماعی یلپ، نیز انتظارات را برآورده نکرد و این مسئله موجب کاهش 20 درصدی قیمت سهام این شرکت شد.

درآمد این شرکت در سه ماهه ابتدایی سال 2015 به 118.5 میلیون دلار رسیده بود در حالی که کارشناسان انتظار درآمد 119.8 میلیون دلاری را از این شبکه اجتماعی داشتند.

به این ترتیب، شبکه یلپ، به ازای هر سهم 2 سنت ضرر و زیان اعلام کرده است و در کل متحمل ضرر 1.28 میلیون دلاری شده است در حالی که کارشناسان انتظار داستند این شرکت به ازای هر سهم 12 سنت سود اعلام کند.

بر این اساس، شبکه اجتماعی فیس بوک نیز یکی دیگر از این قربانیان بوده است.

این شرکت با افت در پیش بینی سود یک ساله همراه بوده است و برای نخستین بار از سال 2012 میلادی، آمار این بازه زمانی را با افت نسبی اعلام کرده است.

فروش تبلیغاتی این شرکت با افزایش 46 درصدی به 3.32 میلیارد دلار رسیده است در حالی که کارشناسان انتظار رشد 55 درصدی را برای فروش تبلیغاتی این شرکت داشتند. درآمد تعدیل شده این شرکت به ازای هر سهم 42 سنت اعلام شده است که در مقایسه با 35 سنت به ازای هر سهم در سال گذشته، انتظار سهامداران را برآورده نکرده و پیشرفت قابل ملاحظه ای نداشته است.

به این ترتیب قیمت سهم این شرکت نیز با اعلام گزارش های مالی با افت 5 درصدی همراه شد در حالی که به نظر می رسد اوضاع مالی این شرکت نسبت به رقیبان دیگر، بهتر باشد.

منبع:سنا