کدخبر: ۱۲۰۳۶۳ لینک کوتاه

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری:

زمان مورد نیاز اعتمادسازی، بیش از اعتمادزدایی است

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری لازمه ورود پول جدید به بازار سرمایه را بازگشت اعتماد به سرمایه گذاران دانست و ابراز داشت: اقتصاد هم در شرایط سکون به سر می برد و این امر نیز عاملی برای حاکم شدن رکود بر بازار سرمایه است.

محمد صابونچی گفت: این روزها گروهی از سهام داران که به بازار سرمایه وفادار بوده اند و از قدیمی های این بازار به شمار می رفتند نیز دچار ناامیدی و یاس شده اند.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری افزود: هم اکنون بازار سرمایه در رکود عمیقی به سر می برد و لازمه اصلی خروج از این شرایط، اعتمادسازی است. این در حالی است که نقدینگی هم در بازار سرمایه به شدت کم است و پول تازه ای وارد بازار نمی شود.

صابونچی لازمه ورود پول جدید به بازار سرمایه را بازگشت اعتماد به سرمایه گذاران دانست و ابراز داشت: اقتصاد هم در شرایط سکون به سر می برد و این امر نیز عاملی برای حاکم شدن رکود بر بازار سرمایه است.

مدیر سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کشوری در پاسخ به این سوال که آیا دلیل این رکود، فضای سیاسی ناشی از مذاکرات ایران و گروه 1+5 است، ابراز داشت: بازار سرمایه از لطمه خوردن چندباره اعتمادی که از حدود یک‌سال و نیم پیش تشدید و بر بازار حاکم شد رنج می‌برد، از این‌رو وضعیت فعلی بازار سرمایه را تنها ناشی از مباحث هسته‌ای دانستن درست نیست.

او تصریح کرد: این در حالی است که هرگونه وعده و حمایت بیرونی از بازار سرمایه مشکلات جدی در این بازار به وجود می‌آورد. به طوری که شاهد بودیم هر بار وعده ای داده شده و تحقق نیافت، بر بی‌اعتمادی بیش از پیش سرمایه‌گذاران موثر بوده است.

صابونچی به گام‌های جدید سازمان بورس برای بازگرداندن اعتماد به سهامداران اشاره کرد و گفت: به نظر می‌رسد اکنون با فرستادن اطلاعات شرکت‌ها به صورت مستقیم روی سایت کدال با وجود برخی کاستی‌ها و همچنین افزایش دامنه نوسان، استارت اعتمادسازی زده شده است اما باید در نظر داشت که زمان مورد نیاز برای اعتمادسازی، بسیار بیش از اعتمادزدایی است و باید تا رسیدن به هدف صبور بود.

منبع: عصرمالی