کدخبر: ۱۲۰۳۶۸ لینک کوتاه

یک کارشناس اقتصادی مطرح کرد: 

سه محرک منفی شاخص بورس/ مذاکرات در بورس چقدر اثر دارد؟

یک کارشناس اقتصادی اعتقاد دارد که در حال حاضر سه محرک منفی رکود اقتصادی، تحریم‌ها و بحران اعتبار بورس، شاخص‌کل بورس را تحت‌فشار گذاشته است.

شاهین شایان آرانی با اشاره به افت حدود 27 هزار واحدی شاخص بورس طی دو سال گذشته، گفت: یکی از محرک‌هایی که شاخص بورس را زیر فشار گذاشته، فضای رکود در اقتصاد کشور است که در کاهش شاخص بورس بی‌تاثیر نبوده است.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: دومین محرک، تحریم‌هاست که فضای کسب‌وکار و پیش‌بینی آینده را غبارآلود کرده است.

شایان‌آرانی، سومین محرک منفی شاخص بورس را بحران اعتبار بورس دانست و عنوان کرد: در دو سه سال گذشته بسیاری از سهامداران در این بازار زیان دیده و داغ‌دیده شده‌اند، بنابراین رغبت کمتری دارند که به بازار برگردند و یک مقابله‌ای وجود دارد برای این‌که دوباره به بازار برگردند.

او ادامه داد: در یکی دو سال گذشته به دلیل حبابی که در بورس به‌وجود آمد و بعد ترکید، فضایی به‌وجود آمد که امروز بورس جان و رمق ندارد.

این کارشناس اقتصادی متذکر شد: در حال حاضر همه منتظر هستند که ببینند نتیجه مذاکرات هسته‌ای چه می‌شود. اگر نتیجه مذاکرات مثبت نباشد، به نظرم باز هم یک افت در بازار سرمایه خواهیم داشت.

شایان‌آرانی تاکید کرد: به‌طور کلی حباب بورس ترکیده و قیمت‌ها به قیمت‌های متعادل و کف دارد می‌رسد. اما همه این‌ها باز برمی‌گردد به این‌که نتایج مذاکرات به کجا برسد.

او با بیان این‌که شاخص در یکی دو سال گذشته از 89 هزار واحد به 62 هزار واحد کاهش یافته است، اظهار داشت: در کل فضای بازار تحت‌تاثیر سه محرک رکود اقتصادی، تحریم‌ها و بحران اعتباری است که برای سرمایه‌گذاران خرد بورس وجود دارد.

این کارشناس اقتصادی با اشاره به ماموریت وزیر اقتصاد به بانک‌ها برای حمایت از بورس، خاطرنشان کرد: من اعتقاد به این‌گونه حمایت‌ها ندارم؛ چراکه این‌گونه حمایت‌ها، یک جور دوپینگ است.

شایان‌آرانی تاکید کرد: ما باید بگذاریم بازار به حال خود باشد و در عین حال، وضعیت اقتصاد را بهبود ببخشیم.

منبع: خبرآنلاین