کدخبر: ۱۲۰۴۹۶ لینک کوتاه

همراه با کدال

گزارش هیات مدیره یک نماد کم‌اقبال/ پیش‌بینی رشد ۱۳۶ درصدی سود یک سهم

در این گزارش، «اقتصادنیوز» بر اساس آخرین اطلاعات منتشرشده در سایت کدال وضعیت شرکت‌هایی نظیر «لخزر»، «غالبر» و «دلقما» را بررسی می‌کند.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت صنعتی پارس خزر که با نماد «لخزر» در بازار سهام فعالیت می‌کند، گزارش هیات مدیره را برای سال مالی منتهی 29 اسفند سال 92 منتشر کرد. بر اساس این گزارش، گرچه میزان تولیدات نسبت به سال 92 کاهش داشته است، اما میزان فروش رشد 10 درصدی را تجربه کرده است. همچنین اعضای هیات مدیره انتخاب شدن شرکت به عنوان واحد نمونه تولیدی کشور را یکی از دستاوردهای مناسب این دوره ارزیابی کردند و از سوی دیگر، ثبات نسبی نرخ ارز را به نفع فعالیت‌های اقتصادی خود عنوان کردند. سود هر سهم نیز افزایش 9 درصدی را نسبت به سال 92 تجربه کرده است و از 1188 ریال به 1291 ریال رسید.

نکته قابل توجه در این شرکت، افزایش نسبی بدهی‌های شرکت است؛ به طوری که نسبت جاری (دارایی جاری به بدهی جاری) این شرکت نسبت به سال گذشته یک دهم واحد درصد کاهش یافته و نسبت بدهی (مبلغ کل بدهی به مبلغ کل دارایی) به 0.71 رسیده است که در مرز شرایط نگران‌کننده است. در این شرایط، بررسی معاملات این سهم در سال جاری نشان می‌دهد در کل روزهای معاملاتی در سال 94، فقط 3 روز با رشد قیمت همراه بوده و در سایر روزها با افت قیمت‌ها مواجه شده است. به این ترتیب از ابتدای سال حدود 17 درصد زیان قیمتی را تجربه کرده است.

پیش‌بینی درآمد «غالبر»
شرکت لبنیات کالبر با نماد «غالبر» در بورس فعالیت می‌کند و در آخرین گزارش خود، 136 درصد رشد سود هر سهم پیش‌بینی‌شده برای سال 94 نسبت به سال 93 (از 80 ریال به 189 ریال) را نشان می‌دهد. عمده این سودآوری ناشی از افزایش پیش‌بینی فروش به ویژه محصول شیر استریل است که بیش از 40 درصد رشد را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. همچنین در بحث هزینه‌ها نیز کاهش نسبی هزینه‌ها را نسبت به سال گذشته پیش‌بینی کرده است.

امیدواری هیات مدیره به طرح‌های توسعه‌ای «دلقما»
شرکت دارویی و بهداشتی لقمان با نماد «دلقما» در بورس تهران فعالیت می‌کند که دیروز، گزارش فعالیت هیات مدیره در سال گذشته را منتشر کرد. این شرکت در سال 93، مجوز 2 قلم محصول جدید را اخذ کرده که امسال تولید و به بازار عرضه خواهد شد. این گزارش پیش‌بینی می‌کند با بازاریابی جدید در دوره بلندمدت، حداقل 15 درصد محصولات خود را به کشورهای همسایه صادر کند.

در سال 93 اما، با وجود رشد 16 درصدی فروش، سود خالص 5 درصد افت پیدا کرد که به گزارش هیات مدیره، بازارشکنی رقبا در دادن تخفیف بالا در فروش بود که به داورسازی لقمان نیز تحمیل شد؛ در این میان، افزایش 24 درصدی بهای تمام‌شده فروش کالا نسبت به سال ماقبل نیز قابل توجه است. این شرکت در سال جاری، طرح‌های توسعه‌ای قابل توجهی در نظر دارد؛ از جمله می‌توان به بهره‌برداری بخش تولید انبوه انسولین، کارپول، پنی سیلین تزریقی (در این بخش منتظر اخذ مجوز تولید انبوه از وزارت بهداشت هستند) و نیمه‌جامدات (در این بخش، ماشین‌آلات برای تولید انواع پماد و کرم نصب و راه‌اندازی شده است) اشاره کرد.