کدخبر: ۱۲۰۵۲۱ لینک کوتاه

همراه با کدال

از توقف یک قندی برای تعدیل سودآوری تا اخبار مجامع چند شرکت

در این گزارش، «اقتصادنیوز» بر اساس گزارش‌های مالی منتشرشده در سایت کدال به بررسی شرکت‌های «قلرست»، «سلار»، «سیدکو»، «ختراک»، «میهن» و «وسکاب» می‌پردازد.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت قند لرستان با نماد «قلرست» پس از ارائه پیش‌بینی درآمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 95.4.31 در روز گذشته، امروز به علت تعدیل میزان سودآوری متوقف شد. بر اساس گزارش ارائه‌شده از سوی این شرکت قندی، میزان سود پیش‌بینی‌شده برای سال مالی مزبور حدود 30 درصد نسبت به سود سال مالی قبل کاهش یافته است. بررسی جزئیات این گزارش نشان می‌دهد قند لرستان که در زمینه میزان فروش محصول عمده خود، یعنی شکر تولیدی از چغندر حدودا 40 درصد افت را در گزارش‌های جدید پیش‌بینی کرده است. این در حالی است که در این پیش‌بینی، نرخ فروش را 25 درصد رشد داده است، اما کاهش 40 درصدی میزان فروش باعث افت سودآوری قند لرستان شده است.

نسبت قیمت به درآمد (P/E) این سهم در شرایط فعلی (با EPS مربوط به سال مالی منتهی به 94.4.31) حدود 10.4 مرتبه است؛ این در حالی است که اگر پیش‌بینی سود جدید، یعنی 244 ریال را در نظر بگیریم، نسبت مزبور به علت کوچک شدن مخرج کسر به 14.6 مرتبه خواهد رسید. بنابراین، به منظور تعدیل این نسبت احتمالا باید قیمت این سهم (صورت کسر) پس از بازگشایی کاهش یابد.

سودآوری «سلار»، یک پنجم سال قبل
در فضای نامناسب و فشار مازاد عرضه در صنعت سیمان، شرکت سیمان لارستان نیز نتوانست سال 93 را به خوبی پشت سر بگذارد. بر اساس آخرین گزارش این شرکت با نماد «سلار»، اطلاعات و صورت‌های مالی مربوط به 29 اسفند 93 منتشر شده است که نشان از کاهش 81 درصدی سود هر سهم در این سال نسبت به سال ماقبل دارد. به این ترتیب، شرکت مزبور در سال 93 تنها 40 ریال سود به ازای هر سهم محقق کرده است. بررسی صورت‌های مالی «سلار» نشان می‌دهد با وجود ثبات نسبی فروش، افزایش هزینه‌ها از جمله بهای تمام‌شده فروش به میزان 31 درصد و هزینه‌های اداری، عمومی و فروش به میزان 80 درصد مهم‌ترین عامل این تعدیل منفی محسوب می‌شوند.

تقسیم سود در دو مجمع
شرکت سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع سیمان با نماد «سیدکو» مجمع عمومی سالانه خود را هفته گذشته برگزار کرد. بر اساس گزارش منتشرشده توسط این شرکت در سایت کدال، در این مجمع به ازای هر سهم 245 ریال سود نقدی تقسیم شد که معادل 70 درصد سود محقق‌شده (یعنی 346 ریال) است.شرکت ریخته‌گری تراکتورسازی ایران با نماد «ختراک» نیز گزارش مجمع خود را منتشر کرد. این شرکت در مجمع سالانه خود 150 ریال (معادل 48 درصد کل سود محقق‌شده) را میان سهامداران خود تقسیم کرد.

آگهی دعوت به مجمع «میهن» و «وسکاب»
از سوی دیگر، دو شرکت بیمه میهن و سرمایه‌گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها با نمادهای «میهن» و «وسکاب» طی اطلاعیه‌ای سهامداران خود را به مجمع عمومی عادی سالیانه دعوت کردند. «وسکاب» مجمع سالانه خود را در تاریخ 10 تیرماه ساعت 9 در تهران برگزار می‌کند و بیمه بهمن نیز مجمع خود را روز چهارشنبه 10 تیر ساعت 10 برگزار می‌کند. با ورود به تیر ماه به عنوان آخرین ماه برگزاری مجامع، انتظار می‌رود ترافیک سنگینی از مجامع در این روزها داشته باشیم.