کدخبر: ۱۲۱۸۵۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز بررسی می‌کند

دو روی سکه فرآورده‌های نفتی در تالار شیشه‌ای

در حالی که در جریان هیجان بازار برای استقبال از توافق هسته‌ای،‌ گروه فرآورده‌های نفتی بیشترین میزان رشد را داشته است، هچنان ابهام قیمت خوراک پتروشیمی‌ها و احتمال بروز نوسانات قیمت نفت به عنوان ریسک برای این گروه شناخته می‌شود. 

به گزارش اقتصادنیوز، از دی ماه سال 1392 که شاخص کل بورس اوراق بهادار، آخرین نفس‌های خود را در نیمه‌های کانال 89 هزار واحدی می‌کشید،‌ تا این روزها که بازار سرمایه در گیر ‌و ‌دار توافق، رشد‌‌های هیجانی دارد و در دو هفته گذشته، چندین هزار واحد رشد داشته‌است،‌ روزهای زیادی برای فعالان تالار شیشه‌ای در التهاب ضررهای هنگفت گذشته‌است.

اما این روزها دوباره فعالان بازار سرمایه به خریدهای هیجانی روی آورده‌اند. خریدهایی که به امید توافق و برای کسب سودهای بیشتر از سود بانکی و اوراق مشارکت انجام می‌‌شود. در روزهای ابتدایی این حرکت هیجانی، حقیقی ها سردمدار بازار بودند و با چیدن صف‌های خرید طولانی،‌ رونق دوباره به این بازار بخشیدند،‌ اما با شدت گرفتن اخبار خوب مذاکرات،‌ حقوقی‌های بازار نیز به صف خرید پیوستند.

در طی دو هفته گذشته،‌ سهم‌های گروه‌های فرآورده‌های نفتی،‌ خودرویی، بانکی و بیمه ای که به عقیده اغلب فعالان و کارشناسان بازار،‌ بیشترین میزان رشد پس از توافق را دارند، با رشد زیادی همراه بوده اند.

شاخص گروه فرآورده های نفتی امروز در حالی که بیش از 6 هزار واحد رشد داشت، حول و حوش کانال 203 هزار واحد قرار گرفته است و تمام سهم‌های این گروه با رشد مثبت مواجه بودند. به طوری که نماد «شپنا» با حدود 5 درصد رشد روزانه،‌ بیشترین میزان رشد را در میان سهم‌های این گروه داشته و نماد «شبهرن» با حدود نیم درصد رشد، کمترین میزان رشد را در میان سهام این گروه به خود اختصاص داده‌است.

البته آنچه مسلم است،‌ عدم شفافیت قیمت خوراک پتروشیمی ها و نوسانات جهانی قیمت نفت می‌تواند تاثیر گذاری بسزایی فارغ از بحث توافقات برای این گروه داشته باشد. لازم به ذکر است هر کدام از دو مورد قیمت خوراک پتروشیمی و نوسانات قیمت نفت هم می‌تواند به رشد این گروه کمک کند و هم می‌تواند به مثابه ریسک برای این گروه باشد.

تجربه نه چندان دور بورس ا وراق بهادار نشان‌دهنده این است که تصویب گران شدن قیمت خوراک پتروشیمی ها در دی ماه 1392 در مجلس شورای اسلامی، نه تنها مقدمه ریزش دسته جمعی بازار بود، بلکه باعث ریزش مضاعف سهام گروه فرآورده های نفتی شده بود.

همچنین کاهش جهانی قیمت نفت از سال گذشته تا کنون که تا 100 درصد هم پیش رفته است،‌ علاوه بر کاهش قیمت سهام این گروه،‌ باعث کاهش حاشیه سود سهام فرآورده‌های نفتی نیز شده‌است و تحلیلگران بازار معتقدند که در آینده نیز امکان بروز این ریسک‌ها وجود دارد و به عبارتی این دو ریسک همراه همیشگی سهام فرآورده‌های نفتی هستند.