کدخبر: ۱۲۲۰۳۱ لینک کوتاه

در گفت‌و‌گوی اقتصادنیوز با یک کارشناس بورس بررسی شد

سهام زودبازده و دیربازده بورس پس از توافق کدامند؟

به گفته مدیرعامل کارگزاری اطمینان سهم، بازار سرمایه برای انتفاع از سرمایه گذار خارجی در دوران پساتحریم،‌ به اصلاح زیرساخت‌ها نیاز دارد. 

حسین ایزدی در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهارکرد: از نگاه بنیادی،‌ همه سهام قیمت ارزنده‌ای دارند. اما بعد از توافق برخی از این سهام، ‌زودتر رشد خواهند کرد و برخی از گروه‌های سهام با تاخیر زمانی بیشتری رشد خود را آغاز می‌کنند.

به گفته مدیرعامل کارگزاری اطمینان سهم،‌ گروه بانکی،‌ پتروشیمی و حمل و نقلی، ‌زودتر از سایر گروه‌ها رشد قیمتی خواهند‌داشت.

او افزود:  برخی دیگر از سهم‌ها مانند ساختمانی‌ها و کاشی و سرامیک با تاخیر بیشتری تاثیر مثبت می‌پذیرند. گروه خودرویی نیز با وقفه ای نسبت به سایر گروه‌ها رشد می‌کند و علت آن هم این است که سرمایه گذاران خارجی باید برای پیوستن به این صنایع بیایند، ‌اما بانکی ها و پتروشیمی و پالایشگاهی ها زودتر رشد می‌کنند، زیرا شرایط و زیرساخت‌های رشد را دارند.

مدیرعامل کارگزاری اطمینان‌سهم درباره مشکلات فعلی بازار سرمایه خاطرنشان کرد: بازار سرمایه از لحاظ زیرساختار با چند مشکل دست و پنجه نرم می‌کند، ‌اما به نظر می‌آید این مشکلات به زودی بر طرف خواهند شد. مهم‌ترین مشکلی که اکنون کارگزاری‌ها لمس می کنند،‌ عدم وجود نظارت درست و منطقی از طرف سازمان است. از سوی دیگر به روز نشدن نرم‌افزار معاملاتی نیز به روند معاملات آسیب می‌زند.

او فزود: معضل دیگر، عدم وجود استراتژی در بازار سرمایه است. وقتی این استراتژی وجود نداشته باشد، ‌کارگزاری‌ها و شرکت‌های سبدگردان، دچار تلاطم و سرگردانی می‌شوند.

ایزدی گفت: در صورت توافق، انتظار برای ورود سرمایه گذار خارجی به وجود می ‌آید،‌ اما باید توجه کرد که سرمایه گذار خارجی به جایی می رود که امنیت اقتصادی و قوانین محکم وجود داشته باشد. قوانینی که ‌خلق الساعه تدوین نشود و خلق الساعه هم از بین نرود.

او افزود: از سوی دیگر باید ساختارها برای ورود سرمایه‌گذار خارجی آماده شود. در حال حاضر در کارگزاری‌ها حتی فرم خرید و فروش لاتین هم وجود ندارد. باید این فرم‌ها دو زبانه و چندزبانه شود و حتی دسترسی‌های الکترونیک به زبان‌های مختلف وجود داشته‌باشد که سرمایه گذاران حارجی بتوانند حتی بدون مراجعه حضوری اقدام به خرید و فروش کنند.

این فعال بازار خاطرنشان کرد: در صورت اصلاح این زیرساختار‌ها می توانیم از توافقی که مدت‌ها منتظرش بودیم،‌ حداکثر استفاده را ببریم.