کدخبر: ۱۲۴۹۱۹ لینک کوتاه

معرفی ۲۰ کارگزار برتر و ضعیف

۲۰ کارگزار برتر و ضعیف ۵ ماه مشخص شدند و در این میان ۱۰ کارگزار به تنهایی ۵.۸ هزار میلیارد تومان از معاملات ۱۵.۱ هزار میلیارد تومانی معادل ۳۹ درصد را به نام خود کردند.

طی ماه های اخیر شرکت های کارگزاری هم مانند دیگر فعالان بازار نظاره گر تداوم سیر نزولی همه متغیرها هستند و در برابر فعالیت جالب توجه تعدادی از کارگزاران محدود، اکثر این گروه شرایط مساعدی ندارند.

با این همه آن دسته از شرکت های کارگزاری وابسته به بانک ها و نهادها و یا ارایه دهنده خدمات برتر و مورد نیاز سهامداران حقیقی، به کسب و کار موفق خود حتی در شرایط سخت بازار ادامه می دهند. اغلب شرکت های کارگزاری هم که منتظر بهبود وضعیت هستند اما تعدادی از کارگزاران کوچک و خصوصی هم به هیچ وجه اوضاع مساعدی ندارند و سال جاری را هم با زیاندهی سپری می کنند.

براساس این گزارش، جدیدترین آمارها نشان می‌دهند در برابر تخصیص 39 درصد از معاملات 15.1 هزارتومانی توسط 10 کارگزار برتر و اول یعنی بیش از 5.8 هزار میلیارد تومان ، 92 شرکت کارگزاری 61 درصد دیگر از کل معاملات را انجام داده اند .

10 کارگزار بسیار ضعیف هم با حداکثر 15 صدم درصد ، در مجموع نتوانسته اند حتی یک درصد از معاملات 15.1 هزار میلیارد تومانی سهم داشته باشند.

به این ترتیب و در پایان پنجمین ماه سال، کارگزاری خبرگان سهام با سهم 8.6 درصدی ، همچنان رتبه اول ماه های گذشته را حفظ کرده و با انجام عرضه اولیه پتروشیمی مبین و معاملات زیرمجموعه های وزارت نفت ، بیش از 1.2 هزار میلیارد تومان از جابجایی های را به نام خود کرده است.

کارگزاری مفید هم که به دلیل ارایه خدمات متنوع مخصوصا" معاملات آنلاین و برخورداری از مشتریان متعدد از کارگزاران موفق بخش خصوصی بشمار می رود با انجام 6.8 درصد از معاملات 5 ماه اول سال در رده دوم قرار گرفت . کارگزاری صبا تامین و وابسته به سازمان تامین اجتماعی و شستا، با سهم 5.9 درصدی در پله سوم ایستاد.

در ادامه هم شرکت های کارگزاری بهگزین، بانک پاسارگاد، حافظ ، آگاه، پارس گستر خبره، صبا جهاد و بانک سامان قرار دارند که با انجام 3.4 تا 1.7 درصد از کل معاملات 5 ماه اول سال، فهرست 10 کارگزار پر درآمد و برتر را تشکیل دادند.

اما در انتهای رتبه بندی 102 کارگزار از نظر انجام کل معاملات 5 ماهه ، 10کارگزار بسیار ضعیف در مجموع قادر به انجام 86 صدم درصد از کل معاملات 15.1 هزار میلیارد تومانی یعنی حدود 12 میلیارد تومان شده اند.

این 10 کارگزار ضعیف شامل شرکت های نماد شاهدان، دنیای نوین، آبتین استاک، آفتاب درخشان، ستاره جنوب، کالای کشاورزی ، فولاد مبنا، پگاه یاوران نوین، سهم آذین و عمران فارس هستند که حداقل 0.02 و حداکثر 0.15 درصد از معاملاتف کارنامه غیر قابل دفاع ثبت کرده اند .

طی ماه گذشته هم شرکت های کارگزاری بانک پاسارگاد، بهگزین، مفید، پارس گستر خبره، بانک سامان، خبرگان سهام، صبا جهاد ، آراد ایرانیان، اقتصاد بیدار و صنعت و معدن، 11 تا 1.9 درصد از معاملات 2.3 هزار میلیارد تومانی را انجام دادند.

شرکت های کارگزاری نمادشاهدان ، شهر، دنیای نوین ، آفتاب درخشان، کالی کشاورزی، عمران فارس، آبتین استاک، پگاه یاوران نوین، ایران سهم و ارزش آفرین الوند هم در زمره 10 شرکت ضیعف مرداد شناخته شدند.

منبع: بورس پرس