کدخبر: ۱۲۷۴۶۳ لینک کوتاه

از تعدیل‌های منفی «پسهند»تا عدم پرداخت سود سهامداران

صنعت لاستیک و پلاستیک با دارا بودن سه طبقه تایر و تیوپ، محصولات پلاستیکی و قطعات لاستیکی طی یک سال گذشته با بازدهی منفی ۴.۴۲ درصد همراه بوده که شرکت صنایع لاستیکی سهند با توجه به نوع محصولات متفاوتش بازدهی منفی‌تری نسبت به صنعتی که درآن فعال بوده برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

با توجه به وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد کشور، این روزها شاهد افت قیمت سهام شرکت‌ها در بازار سرمایه همراه با کاهش سودآوری آنها بنا به دلایل مالی و اقتصادی هستیم، برخی فعالان اقتصادی بر این باورند با خروج از رکود در میان مدت و بهبود شرایط صنایع مختلف، می‌توان برای سودآوری شرکت ها افق و چشم انداز روشنی را متصور شد.

 شرکت صنایع لاستیکی سهند نیز با این رکود اقتصادی همراه شد به طوریکه از شهریور سال گذشته تاکنون بازدهی منفی 35 درصدی برای سهامدارانش رقم زده و طی این مدت قیمت سهام آن از 7792 ریال به 4560 ریال افت کرده است.

بر اساس این گزارش، صنعت لاستیک و پلاستیک با دارا بودن سه طبقه تایر و تیوپ، محصولات پلاستیکی و قطعات لاستیکی طی یک سال گذشته با بازدهی منفی 4.42 درصد همراه بوده که شرکت صنایع لاستیکی سهند با توجه به نوع محصولات متفاوتش بازدهی منفی تری نسبت به صنعتی که درآن فعال بوده برای فعالان این حوزه ایجاد کرده است.

همچنین با توجه به روند سودآوری این شرکت طی سال گذشته با تعدیل منفی و کاهش سود هر سهم همراه شده است به طوریکه در اولین بودجه سال مالی منتهی به 29 اسفند 93 مبلغ 1155ریال سود، بر اساس عملکرد 6 ماهه 1164 ریال و بر اساس عملکرد واقعی 9 ماهه نیز مبلغ 891 ریال سود برآورد کرده بود که در نهایت تنها موفق به شناسایی 891 ریال سود به ازای هر سهم خود شد و بعد از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه نیز مبلغ 500 ریال سود نقدی برای سال 93 تصویب کرد.

در حال حاضر برای سال مالی منتهی به 29 اسفند 94 بر اساس عملکرد واقعی سه ماهه نخست سال جاری با توجه به شرایط تولید و فروش و چالش هایی که صنعت با آن همراه است میزان 1134 ریال سود به ازای هر سهم پیش بینی کرده که طی این سه ماه تنها موفق به پوشش 10 درصد از این مقدار شده است که علت این موضوع نیز عدم فروش مناسب محصولات صنایع لاستیکی سهند طی 3 ماه ابتدای سال جاری بود.

با توجه به این افت قیمتی سهام «پسهند» و تعدیل های منفی و روند سودآوری شرکت طی مدت مورد نظر در گزارش، عملکرد نسبتاً ضعیفی داشته که به نظر می رسد علت عمده این تغییرات تحت تأثیر افت میزان فروش و تولید شرکت باشد چرا که مواد اولیه مورد استفاده این شرکت که کائوچو بوده طی یکسال اخیر با افت قیمت جهانی همراه شده و بهای تمام شده "پسهند" باید کاهش و حاشیه سود آنها افزایش پیدا می کرد اما در این شرایط باز هم شاهد افت قیمت سهام شرکت های این گروه بودیم.

همچنین طبق اطلاعات و صورت های مالی 12 ماهه منتهی به 29 اسفند 93 با توجه به بند 9 حسابرسی شرکت، مفاد ماده 240 اصلاحیه قانون تجارت در خصوص پرداخت سود مصوب ظرف مهلت مقرر رعایت نشده و در این رابطه سهامداران این شرکت اعتراض زیادی داشتند.

این گزارش در پایان می افزاید، با توجه به تمامی موارد ذکر شده و با توجه به عملکرد شرکت صنایع لاستیکی سهند طی مدت یکسال گذشته و تهدیداتی که این مجموعه با آن روبروست از جمله ورود محصولات خارجی با قیمت کمتر، طولانی شدن زمان راه اندازی پروژه اشتهارد، وجود دیدگاه استراتژیک در رقبا و با توجه به فروش کم شرکت در سه ماهه ابتدایی، پوشش بودجه برآوردی برای سال مالی جاری کمی دور از انتظار بوده و احتمال ادامه دار بودن تعدیل های منفی این شرکت وجود دارد.

منبع: بورس‌نیوز