کدخبر: ۱۲۹۲۲۱ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

شفاف‌سازی ابهام‌آلود «زاگرس»

پتروشیمی زاگرس در حالی شفاف‌سازی برای پیش‌بینی سود خود را اعلام کرده است که نرخ خوراک را ۸ سنت در نظر گرفته است، در شرایطی که هنوز دولت نرخ خوراک ۱۳ سنتی را کاهش نداده است.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت پتروشیمی زاگرس عملکرد نیمه ابتدایی سال را در پایان هفته گذشته منتشر کرده بود، امروز در خصوص پیشبینی هر سهم خود شفاف‌سازی کرده است.

بر اساس آخرین پیش بینی‌های سال 94، سود هر سهم «زاگرس» 2578 ریال عنوان شده است. صورت‌های مالی دوره شش ماهه ابتدایی سال 94 حاکی از محقق ساختن 1671 ریال سود به ازای هر سهم این شرکت است (پوشش 65 درصدی بودجه 94). در این شرایط، این شرکت بنا به درخواست سازمان بورس در خصوص رفع ابهامات موجود و تغییر احتمالی پیش بینی سود شفاف‌سازی کرده است.

بر این اساس، این شرکت متانول‌ساز توانسته 53 درصد از مقادیر فروش پیش بینی شده را در شش‌ماهه اول سال به فروش برساند. در اطلاعیه منتشرشده روی «کدال» با اشاره به برنامه تولید 2850 هزار تنی برای سال 94، به لحاظ نمودن تعمیرات اساسی مورد نیاز مجتمع و توقف احتمالی تولید برآورد در نظر گرفته شده تاکید شده است.

به گزارش اقتصادنیوز، به این ترتیب، هیئت مدیره در نظر دارد، مطابق سال گذشته تعمیرات اساسی را به نحوی مدیریت کند که اثر منفی را در نتایج عملکرد این شرکت نداشته باشد. ابهام دیگری که شرکت به آن پاسخگو بوده است، عدم تغییر نرخ فروش محصولات در بودجه کل سال 94 است. قیمت جهانی کالا و همچنین متانول در سه ماه دوم سال روند نزولی را داشت، به طوریکه همراه با ریزش قیمت نفت، افت شدید قیمتی در سایر کالاها به خصوص محصولات شیمیایی را نیز شاهد بودیم.

در ادامه اما، شاخص بازارهای کالایی تا حدودی از کف خود در هفته‌های گذشته فاصله گرفته-اند. در این شرایط، در شفاف‌سازی صورت گرفته با اشاره به افت قیمتی مزبور، به این موضوع اشاره شده است که در شرایط کنونی نرخ فروش شش‌ماهه اول سال مبنای مناسبی برای تغییر در برآوردهای مندرج در بودجه 94 نیست. نکته قابل توجه این موضوع است که با تقسیم مبلغ فروش به مقدار فروش متانول در عملکرد واقعی شش¬ماهه، نرخ هر تن متانول مبالغ بیشتری را نسبت به برآورد فروش سال 94 دارد.

نرخ برابری دلار برای فروش صادراتی در بودجه سال جاری معادل 3350 تومان در نظر گرفته شده است، این درحالی است که نرخ دلار در هفته اخیر در مرز 3500 تومان بوده است، با توجه به فروش کامل صادراتی این شرکت انتظار می‌رود این موضوع عامل مثبتی درتعیین نرخ فروش متانول باشد.

آخرین موضوعی که در مورد آن شفاف سازی شده، بحث نرخ خوراک گازی این مجتمع است. مفروضات بودجه 94 «زاگرس» حاکی از در نظر گرفتن نرخ خوراک 8 سنتی برای خوراک گازی مصرفی این شرکت است. نرخ برابری دلار در خرید خوراک نیز بر اساس بودجه سال 94 کشور و معادل 2850 تومان در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در هفته های اخیر بارها از سوی مسئولان، به نرخ خوراک 13 سنتی بر اساس ارز مبادله‌ای تاکید شده است.

به نظر می‌رسد شرکت نسبت به تعیین نرخ خوراک گازی تردید داشته، در نتیجه مدیریت شرکت خود را متعهد ساخته که در صورت تعیین این نرخ، تغییرات لازم را در خصوص بودجه سال 94 اعمال نماید. به این موضوع نیز باید توجه کرد که نرخ ارز مبادله‌ای در مرز سه هزار تومان قرار دارد، این موضوع نیز هزینه تامین خوراک را افزایش خواهد داد.

تغییرات نرخ خوراک گازی اثرات خود را در بهای تمام‌شده کالا خواهد گذاشت، در نتیجه افزایش نرخ خوراک مقدار سود ناخالص شرکت را کاهش می‌دهد. حاشیه سود ناخالص شرکت در پیشبینی سال 94 حدود 46 درصد است، در روند شش‌ماهه نیز حاشیه سود همین مقدار را نشان می‌دهد. بر این اساس، به نظر می‌رسد این شرکت نرخ خوراک شش‌ماهه ابتدایی سال را نیز بر اساس پیش بینی‌های اولیه در نظر گرفته است.