کدخبر: ۱۲۹۲۲۵ لینک کوتاه

اقتصادنیوز از معاملات بازارسهام گزارش می‌دهد:

رشد شاخص با اهرم فارس

امروز شاخص کل بورس پس از ثبت بازدهی چشمگیر در سه روز کاری گذشته تنها با رشد ۵۵ واحدی معادل ۰.۰۹ مواجه شد تا شاخص کل پس از جهش ۲.۷ درصدی از سه شنبه هفته گذشته در ارتفاع ۶۳ هزار و ۱۲۷ واحدی آرام گیرد.

به گزارش اقتصادنیوز،  امروز شاخص کل بورس پس از ثبت بازدهی چشمگیر در سه روز کاری گذشته تنها با رشد 55 واحدی معادل 0.09مواجه شد تا شاخص کل پس از جهش 2.7 درصدی از سه شنبه هفته گذشته در ارتفاع 63 هزار و 127 واحدی آرام گیرد.

به نظر می رسد برخی سهامداران در پی رشد شاخص در سه روز معاملاتی گذشته به دنبال شناسایی سود در بازار امروز در نقش فروشنده ظاهر شدند و زمینه افت عمومی قیمت ها را فراهم کردند.

از سوی دیگر برخی انتظار های منفی برای گزارش های شش ماهه شرکت ها و هم چنین عدم مشارکت حقوقی ها در خرید نمادهای بزرگ دو عامل دیگر افت قیمت ها در بازار امروز بودند.

به گزارش اقتصاد نیوز در بازار امروز شاخص کل در اثر معاملات منفی نمادهای «شبندر» ، «وتجارت »و «وبملت » در مدار نزولی حرکت کرد اما در نهایت در ساعات پایانی به مدد معاملات نماد های «فارس» و «پارسان» تغییر جهت داد و رشد 55 واحدی را به ثبت رساند.

در مورد وضعیت بازار امروز پیمان حدادی کارشناس بازار سهام به اقتصادنیوز گفت : پس از رشد شاخص در سه روز گذشته انتظار می رفت برخی سهامداران با شناسایی سود کوتاه مدت به افت عمومی قیمت ها دامن بزنند و این در حالی است که خبر آغاز لغو تحریم ها نیز نتوانست مانع از این رفتارهای نوسان گیرانه و تغییر افق دید سرمایه گذاران شود.

این کارشناس بازار سهام افزود: عدم حضور سهامداران حقوقی در سمت خرید نمادهای بزرگ یکی دیگر از دلایل افت بازار امروز بود از سوی دیگر برخی پیش بینی ها گزارش های 6 ماهه را نامناسب برآورد می کنند و این عامل نیز موجب تشدید صف های فروش بازار امروزشد.

حجم و ارزش معاملات امروز بورس نسبت به روز گذشته افت محسوس به ترتیب بیش از 42 و 38 درصدی را تجربه کرد.

همچنین در پايان معاملات امروز نماد معاملاتی شركت صنايع پتروشيمی خليج فارس جهت افزایش سرمايه،شركتهای سرمايه گذاری كشت و صنعت چين چين،كشتيرانی جمهوری اسلامی ايران،سرمايه گذاری توكا فولاد،سرمايه گذاری خوارزمی جهت برگزاری مجمع عمومي عادی ساليانه به منظور تصويب صورتهاي مالي،شركت بيمه پارسيان جهت برگزاری مجمع عمومي عادي به طور فوق العاده به منظور انتخاب اعضاي هيات مديره،حق تقدم شركتهاي ماشين سازي اراك،فيبر ايران با توجه به پايان مهلت پذيره نويسی متوقف شدند.

در فرابورس ایران نیز آیفکس با ثبت افت 13.5 واحدی معادل( 1.86 درصد) رقم 713 واحدی را در کارنامه خود به ثبت رساند.نمادهای «مارون »، «پترول» و «زاگرس» بیشترین تاثیر منفی بر آیفکس را داشتند.

در جریان معاملات امروز فرابورس، بیش از 68 میلیون سهم به ارزش 341 میلیارد ریال در 13 هزار و 70 دفعه معاملاتی جابجا شد که نسبت به روز گذشته حاکی از افت محسوس بیش از 45 درصدی در حجم و 54 درصدی در ارزش معاملات است.