کدخبر: ۱۲۹۷۹۹ لینک کوتاه

فشار دوجانبه بر فلزی‌های بورس

فعالان بازار سهام از اواخر هفته گذشته تا‌کنون در حال رصد کردن گزارش‌های ۶ماهه شرکت‌های بورسی هستند. در شرایطی که بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های ۶ماهه فراتر از سطح انتظار بازار را داشته‌اند اما برخی از لیدرهای بورسی گزارش‌های نامناسبی را منتشر کرده‌اند.

زهرا رحیمی: فعالان بازار سهام از اواخر هفته گذشته تا‌کنون در حال رصد کردن گزارش‌های 6ماهه شرکت‌های بورسی هستند. در شرایطی که بسیاری از شرکت‌ها گزارش‌های 6ماهه فراتر از سطح انتظار بازار را داشته‌اند اما برخی از لیدرهای بورسی گزارش‌های نامناسبی را منتشر کرده‌اند. در این میان یکی از گروه‌هایی که با تعدیل منفی زیادی در پیش‌بینی سود شرکت‌های زیر مجموعه خود همراه بوده، گروه فلزات اساسی است.

کارشناسان معتقدند دو عامل افت قیمت‌های جهانی در بازار‌های کالایی و همچنین رکود داخلی در بازار مسکن و خودرو موجب مازاد عرضه شرکت‌های مزبور شده و زمینه افزایش هزینه‌ها و در نتیجه کاهش سود‌آوری را در این شرکت‌ها فراهم کرده است که انعکاس این دو عامل در گزارش‌های 6ماهه این شرکت‌ها به خوبی قابل مشاهده است.

روز گذشته شاخص کل بورس پس از ترک کانال 63 هزار واحدی در یک شنبه هفته جاری که به اعتقاد کارشناسان به دلیل هیجان منفی ناشی از گزارش‌های 6ماهه برخی شرکت‌های بزرگ بود، با رشد 2/ 0 درصدی خود دوباره در صدد پس گرفتن کانال مزبور برآمد و در نهایت در ارتفاع 62 هزار و 923 واحدی ایستاد. بررسی نوسانات شاخص صنایع مختلف در بازار دیروز نشان می‌دهد که از بین 37 صنعت بورسی، شاخص 18 صنعت با رشد و شاخص 13 گروه با افت همراه بودند.

گروه استخراج سایر معادن بیشترین رشد و گروه لاستیک و پلاستیک بیشترین افت را در بین صنایع مختلف به نام خود ثبت کردند. بیشترین حجم و ارزش معاملات نیز به ترتیب در اختیار دو گروه بانکی و چند‌رشته‌ای صنعتی قرار داشت.
فعالان بازار سهام از اواخر هفته گذشته تا کنون در حال رصد کردن گزارش‌های 6ماهه شرکت‌های بورسی هستند.

فلزات اساسی گرفتار مازاد عرضه
شاخص گروه فلزات اساسی روز گذشته با افت 11/ 0 درصدی مواجه شد و به این ترتیب بازدهی این صنعت در هفت روز معاملاتی اخیر به 8/ 0 درصد رسید. در این گروه «فسرب» بیشترین رشد قیمتی و «فخوز» بیشترین افت قیمتی را ثبت کردند. «فلوله» نیز بیشترین حجم و ارزش معاملات روز گذشته را در اختیار داشت. مهدی افضلیان، کارشناس بازار سهام به بررسی گزارش‌های 6ماهه شرکت‌های گروه فلزات اساسی پرداخت و گفت: عمده این شرکت‌ها به دو دلیل افت قیمت‌های جهانی و رکود در بازار‌های داخلی وضعیت نامناسبی دارند به‌طور مثال بررسی صورت‌های مالی شرکت «فاسمین» نشان می‌دهد که این شرکت از ابتدای سال با کاهش مقدار فروش همراه بوده است این در حالی است که قیمت جهانی روی نیز در این بازه زمانی افت 20 درصدی تجربه کرده و فشار را بر وضعیت نامناسب این شرکت‌ها تشدید کرده به‌طوری که سود ناخالص این شرکت در 6 ماه سال جاری نسبت به سال گذشته از 42 درصد به 22 درصد کاهش یافته است. از طرفی این شرکت‌ها مشکلات جدی در فروش دارند و با مشکل کمبود سرمایه در گردش دست و پنجه نرم می‌کنند و به همین دلیل برای تامین مالی خود وام می‌گیرند که در پی آن هزینه‌های آنها افزایش محسوسی داشته است.

این کارشناس بازار سهام در مورد صورت مالی «فولاد» گفت: پوشش 74 درصدی سود این شرکت در 6 ماه ابتدای سال به دلیل تعدیل منفی صورت گرفته در گزارش پیشین این شرکت است. بررسی صورت‌های مالی این شرکت هم چون دیگر شرکت‌های این گروه حاکی از افزایش هزینه‌های مالی و همچنین هزینه‌های عمومی است. رکود در صنعت خودروسازی و بازار مسکن در کنار افت قیمت جهانی فولاد از دلایل مازاد عرضه و کاهش سود‌آوری شرکت مزبور است.

«سقاین» مانع رشد شاخص
شاخص گروه سیمانی روز گذشته با افت حدود 11/ 0 درصدی مواجه شد. هر چند در این گروه بیشتر نمادها روز گذشته با رشد قیمتی مواجه شدند اما معاملات «سقاین» و افت بیش از 35 درصدی قیمت آن شاخص این گروه را در مسیر نزولی حرکت داد. (نماد معاملاتي شركت سيمان قائن با توجه به عدم کشف قیمت در روز دوشنبه، دیروز بدون محدوديت نوسان قيمت معامله شد و بیشترین افت قیمت را در بازار دیروز به نام خود ثبت کرد) به این ترتیب افت شاخص این گروه در هفت روز معاملاتی اخیر به 9/ 1 درصد رسید.

سهامداران شرکت‌های تولید‌کننده سیمان در شرایطی گزارش‌های 6ماهه این گروه را رصد کردند که عمده این شرکت‌ها در ادامه روند گزارش‌های سه ماهه خود، پیش‌بینی در آمد هر سهم را کاهش داده‌اند. مازاد عرضه این شرکت‌ها به دنبال از دست دادن بازار صادراتی عراق و همچنین رکود در بازار مسکن مهم‌ترین‌ عامل افت سودآوری این شرکت‌ها به شمار می‌رود این در شرایطی است که بسیاری از کارشناسان با فرض اجرای بسته خروج از رکود دوم و در پی آن رونق گرفتن بخش ساخت و ساز و بازار مسکن، گزارش‌های آتی مناسب‌تری را برای این شرکت‌ها پیش‌بینی می‌کنند. در این گروه شرکت سیمان هرمزگان با نماد «سهرمز» گزارش پیش‌بینی در‌آمد هر سهم برای سال مالی منتهی به 30 آبان 95 را روی سامانه کدال قرار داد. «سهرمز» پیش‌بینی سود سال 95 خود را از 1048 ریال با 3/ 8 درصد کاهش به 961 ریال رساند.
در معاملات گروه سیمانی دیروز همچنین «سشرق» بیشترین رشد قیمتی را بین هم‌گروهی خود رقم زد. «سشرق» بیشترین حجم معاملات و «سخوز» بیشترین ارزش معاملات را به نام خود ثبت کردند.

حمل‌و‌نقل چشم‌انتظار اجرای برجام
همه نمادهای معامله شده زیر‌مجموعه گروه حمل‌و‌نقل روز گذشته در غیاب نماد «حکشتی» سبزپوش بودند و در نهایت منجر به رشد 06/ 0 درصدی شاخص این گروه شدند. «حتوکا» با رشد 69/ 1 درصدی بیشترین رشد قیمت و «حپترو» با رشد 31/ 0 درصدی کمترین رشد قیمتی را رقم زد. «حتاید» نیز بیشترین حجم و ارزش معاملات را در اختیار داشت. گزارش‌های 6ماهه شرکت‌های این گروه عمدتا گزارش‌های مثبتی است که عمده دلایل آن را می‌توان در چشم انداز تاثیر مثبت اجرای برجام و رفع تحریم‌ها جست‌وجو کرد. در این گروه شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با نماد «حکشتی» که از تاریخ 27 مهرماه برای برگزاری مجمع عمومی سالانه بسته شد، گزارش عملکرد پیش‌بینی سود خود را روز یکشنبه روی سامانه کدال قرار داد و بر اساس آن سود سهم خود را همان رقم 145 ریالی قبلی اعلام کرد. این شرکت در سه ماه با 7 ریال زیان مواجه بوده است. در همین حال «حکشتی»از برنامه افزایش سرمایه 6/ 58 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داده که پس از تایید سازمان بورس اقدامات اجرایی آن انجام خواهد شد.

پوشش سود 59 درصدی «ولساپا» در 6 ماه
نمادهای گروه لیزینگی که پس از انتشار بسته خروج از رکود دوم در مسیر افت قیمت‌ها حرکت می‌کردند، روز گذشته نیز این روند را ادامه دادند و در نهایت با افت 4/ 0 درصدی شاخص خود رتبه سوم زیان‌ده‌ترین صنایع روز گذشته را به نام خود ثبت کردند. «ولغدر» با افت 52/ 3 درصدی بیشترین افت قیمتی را در گروه مزبور رقم زد. بیشترین حجم و ارزش معاملات دیروز نیز در اختیار «ولغدر» بود. «ولساپا» نیز تنها نماد سبزپوش این گروه بود. «ولساپا» در گزارش 6ماهه خود 59 درصد از سود پیش‌بینی شده خود را پوشش داده و پیش‌بینی سود هر سهم خود را با افزایش یک ریالی رقم 470 ریال اعلام کرده است (3/ 0 درصد). در شرایطی که بیشتر گزارش‌های 6ماهه این شرکت‌ها گزارش‌های تقریبا مثبتی بودند اما کارشناسان معتقدند اجرای بسته خروج از رکود دوم و بند مربوط به وام
25 میلیون تومانی خودرو با نرخ 16 درصد می‌تواند تهدید جدی برای این شرکت‌ها به شمار‌ آید و احتمال می‌رود در گزارش‌های بعدی این شرکت‌ها دیگر شاهد گزارش‌هایی از این دست نباشیم.

تعدیل مثبت 4/ 4 درصدی «بسویچ»
شاخص گروه دستگاه برقی روز گذشته رشد 41/ 0 درصدی را به نام خود ثبت کرد. در بازار دیروز در گروه دستگاه برقی «بکام» بیشترین رشد قیمت و «بنیرو» بیشترین افت قیمتی را رقم زد. بیشترین حجم و ارزش معاملات در اختیار نماد «بکام» قرار گرفت. عمده سهام نماد «بکام» روز گذشته بین معامله‌گران حقیقی دست به دست شد و در نهایت رشد 31/ 3 درصدی را برای شاخص گروه مزبور رقم زد. در این گروه بهترین گزارش عملکرد به شرکت پارس سوئیچ تعلق داشت. این شرکت در 6 ماه ابتدای سال 51 درصد از سود خود را پوشش داده است و هم چنین سود خود را با افزایش 4/ 4 درصدی نسبت به گزارش اولیه 537 ریال اعلام کرده است.

منبع:دنیای اقتصاد