کدخبر: ۱۲۹۸۴۵ لینک کوتاه

بررسی اقتصادنیوز از معاملات آخر هفته بازار سهام

رشد «فولاد»، افت «خودرو» را جبران کرد/شاخص سبزپوش باقی ماند

بازار سهام در آخرین روز معاملاتی خود در هفته جاری با رشد ضعیف ۴ واحدی همراه شد و به این ترتیب به نوسان خود در کانال ۶۲ هزار واحدی ادامه داد.

به گزارش اقتصادنیوز، بازار سهام در آخرین روز معاملاتی خود در هفته جاری با رشد ضعیف 4 واحدی همراه شد و به این ترتیب به نوسان خود در کانال 62 هزار واحدی ادامه داد. در حال حاضر رقم شاخص 62 هزار و 923 واحد بوده و برای چهارمین روز متوالی است که نوسان شاخص در محدوده 62 هزار واحدی ادامه دارد.

 مهمترین رخداد روز گذشته بورس تهران را باید بازگشایی نمادهای معاملاتی شرکت‌های خودرو و در راس آن نماد شرکت ایران خودرو به عنوان لیدر بازار عنوان کرد که همزمانی این مساله با بازگشایی «فولاد» مانع از تحمیل شوک مقطعی به بازار سهام شد.

عظیم ثابت، کارشناس بازار سهام در گفت‌و‌گو با اقتصاد نیوز در خصوص تحولات روز گذشته بورس گفت: همزمانی بازگشایی برخی نمادهای گروه خودرو با فولاد و حمایت حقوقی‌ها از نماد «خودرو»، اقداماتی مدیریت شده بودند که مانع از شوک بازار در این روز شدند و در نهایت شاهد بودیم شاخص با سبزپوشی به کار خود پایان داد.

وی با بیان اینکه مهمترین تحولات بورس در هفته‌های اخیر مرتبط با ارائه گزارش‌های 6 ماهه از سوی صنایع و شرکت‌های بورسی است، ادامه داد: در حال حاضر گزارش‌های 6 ماهه گروه خودرو، معادن و فلزات اساسی همانطور که انتظار می‌رفت، عملکرد مطلوب و مثبتی را از سوی شرکت‌های این صنایع منعکس نکردند، اما از سوی دیگر گزارش‌های منتشر شده از سوی صنایعی مانند دارویی‌ها، حمل و نقل و بعضی نمادهای بانکی‌ مثبت بود که در نهایت بازار را در شرایط متعادل و بعضا خنثی قرار داد.

به گفته ثابت در شرایط ارزنده بودن قیمت سهم‌ها و حاکم بودن فضای خوشبینی در بازار، انتشار گزارش‌هایی که چندان بدتر از پیش‌بینی‌ها نیز نبود کمک کرد تا شاخص از روند نزولی فرسایشی فاصله گرفته و روزهای مثبتی را بعضا تجربه کند.

این کارشناس بازار سهام تاکید کرد: البته در شرایطی که وضعیت کلان اقتصادی کشور و صنایع بزرگ و تاثیرگذار بورسی درگیر رکود بوده و پیش‌بینی می‌شود این شرایط تا پاپان سال نیز ادامه یابد، نمی‌توان روند مثبتی را که در برخی روزها با شدت بیشتری در معاملات بورس نمایان است و در روزهای دیگر روند ضعیفی به خود می‌گیرد در بازه‌ زمانی طولانی مدتی قلمداد کرد.

به بیان دیگر این روند مقطعی است اما با پدیدار شدن نشانه‌های رونق اقتصادی متاثر از لغو تحریم‌های هسته‌ای و گشایش‌های شکل گرفته در فضای روابط بین‌المللی با شرکای اروپایی می‌توان خوشبینی و امیدوار بود که در فصل زمستان و اواخر سال بورس روند روبه رشد خود را در یک فضای مثبت پی گرفته و ادامه دهد.

طی معاملات امروز نماد معاملاتی سه شرکت فولاد مبارکه با 48 واحد، هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با 15 واحد و هلدینگ گسترش نفت و گاز پارسیان با 9 واحد، بالاترین تأثیر مثبت را بر شاخص کل بورس گذاشتند. در عین حال نماد معاملاتی سه شرکت ایران خودرو با 23 واحد، تاپیکو با 14 واحد و پالایش نفت بندرعباس با 12 واحد، بیش‌ترین تأثیر منفی را بر شاخص بازار ثبت کردند.

در جریان معاملات امروز بورس نماد معاملاتی شرکت‌های نفت بهران، ایران خودرو، فولاد مبارکه، پتروشیمی خلیج فارس، پلاسکوکار سایپا، صنایع ریخته گری ایران، الکتریک خودروی شرق، موتورسازان تراکتورسازان ایران، بیسکویت گرجی، فولاد امیرکبیر کاشان و نیز اوراق مشارکت شرکت بین‌المللی توسعه ساختمان در کنار آغاز پذیره‌نویسی حق تقدم استفاده‌نشده سرمایه‌گذاری مسکن تهران، بازگشایی و در مقابل نماد معاملاتی شرکت‌های هپکو، فولاد کاویان، سرمایه‌گذاری ساختمان نوین، تولید مواد اولیه دارویی البرز بالک، متوقف شدند.

حجم و ارزش معاملات بازار نیز با تاثیر معاملات بلوکی و کد به کد به خرید و فروش 222 میلیون سهم به ارزش 415 میلیارد تومان منتهی شد.