کدخبر: ۱۳۱۹۴۷ لینک کوتاه

گفت‌وگوی اقتصادنیوز با یک فعال بازار سهام:

پیش‌بینی وضعیت بازار سهام در ماه‌های پایانی سال/گرانی دلار چه تاثیری بر بورس می‌گذارد؟

یک کارشناس اقتصادی معتقد است:به نظر نمی‌رسد تا پایان سال اقتصاد کشور بتواند از حالت رکودی خارج شود اما وضعیت هم از این بدتر نخواهد شد، چرا که احتمال دارد برجام یک تا دو ماه آینده اجرایی شود.

مهدی طحانی پیرامون پیش‌بینی وضعیت بازار سهام در ماه‌های پایانی سال در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد: به نظر نمی‌رسد تا پایان سال اقتصاد کشور بتواند از حالت رکودی خارج شود اما وضعیت هم از این بدتر نخواهد شد، چرا که احتمال دارد برجام یک تا دو ماه آینده اجرایی شود. 

او افزود: درست است که اثرات اجرای برجام تا پایان امسال بروز نمی‌کند اما جو روانی مثبتی که ایجاد می‌کند باعث می‌شود وضعیت بازار سرمایه دچار نوسان بیشتری نشود.

مدیر عامل شرکت مشاور سرمایه‌گذاری آوای آگاه در خصوص افزایش نرخ ارز در چندوقت اخیر و تاثیر آن بر بازار سرمایه اظهار کرد: هم‌اکنون نرخ دلار آزاد خیزان‌خیزان به سمت سه هزار و 700 تومان می‌رود و به نظر می‌رسد تا پایان سال 94 دلار کمتر از سه هزار و 800 تومان نباشد و از آنجایی که اکنون زمان تعیین بودجه توسط دولت است، انتظار دارم که نرخ دلار مبادلاتی بیش از سه هزار یا سه هزار و 100 تومان شود. یعنی 10 تا 15 در‌صد بیشتر از سال گذشته و به عبارتی متناسب با تورم رشد کند. اما اگر این نرخ بالا نرود و همان مقدار سابق (دو هزار و 850 تومان) باقی بماند، مسبب ایجاد یک رانت تقریبا هزار تومانی می‌شود که بعید می‌دانم دولت بخواهد رانتی در این میان ایجاد کند.

طحانی معتقد است: مطمئناً اقتصاد کشور  از افزایش نرخ دلار منتفع می‌شود.

او خاطرنشان کرد: دلار گران به معنی تقویت صادرات است. البته به شرطی که نرخ دلار مبادلات نیز، افزایش یابد. در این صورت، ارزش جایگزینی شرکت‌ها بالاتر می‌رود، صادرات شرکت‌هایی که صادرات‌محور هستند بالاتر می‌رود.

طحانی گفت: باید نرخ دلار مبادلاتی افزایش یابد تا برخی از صنایع پایین‌دستی که واردات پرقدرت دارند، تقویت شوند یا اینکه تعرفه کالاهای آن صنایع را بالا ببرند. 

او گفت: در این صورت است که خیلی از صنایع کشور از جمله صنعت‌های پتروشیمی و سیمانی از این افزایش نرخن دلار منتفع می‌شوند.

به گفته این فعال بازار سرمایه با توجه به نشستی که در خصوص نفت قرار است برگزار شود، انتظار نمی‌رود تغییری در قیمت آن اتفاق بیفتد. البته اگرچه او معتقد است: قیمت نفت از این میزان کمتر نمی‌شود اما حداکثر قیمتی که می‌تواند داشته باشد 55 تا 60 دلار است. مگر اینکه اتفاق ژئوپلتیک خاصی در منطقه رخ دهد که آن هم خیلی پررنگ نیست.

مدیرعامل شرکت مشاورسرمایه گذاری آوای آگاه  معتقد است: اگرچه شرایط اقتصادی کشور در کف قرار گرفته و از عمق آن همه چیز مشخص است اما این شرایط خوبی است که باعث شده تمامی مسائل و مشکلاتی که در اقتصاد کشور موجود هستند خود را نشان دهند که با این دید جامع به مشکلاتی که موجود هستند، می‌توان نگاهی کلی‌تر برای حل این مسائل پیدا کنیم تا باز هم دچار خسران نشویم. البته با توجه به نزدیکی اجرای برجام انتظار داریم تاثیرات مثبتی صورت گیرد.

طحانی معتقد است: در دوران پساتحریم که با اجرای برجام صورت می‌گیرد، خبرهای خوبی که در زمینه ورود سرمایه‌گذاران خارجی بر اقتصاد کشور اثر می‌گذارد و بعد از اجرام بسیاری از آنها رونمایی می‌شوند و تنها در حد امضا و تفاهم نخواهند بود.

او ادامه داد: به هرحال باید امیدوار بود تا شرایط اقتصادی کشور بهبود یابد، البته اگر چه یکی‌دوسالی است، بسیاری از افرادی که در بازار سرمایه بوده‌اند، نسبت به کسانی که در بازار حضور نداشته‌اند، عقب‌تر مانده‌اند، اما بازهم باید به آینده خوب اقتصادی کشور امیدوار بود.

بسته حمایتی دولت در خصوص خودرو بادی بود که وزید و رفت

طحانی در این گفت‌وگوی با اقتصادنیوز همچنین اظهار کرد: برای حل مسائل اقتصادی کشور برنامه خروج از رکود ارائه شد که به نظر می‌رسد آن‌چنان تاثیری بر بازار نداشته است، به عبارتی حداقل در بورس و بازار سرمایه که اثرگذار نبوده است.

او ادامه داد: این سیاست اتخاذی تیم اقتصادی دولت تنها باعث شد که انبار خودروسازان خالی شود که یک بادی بود که وزید و رفت و هیچ تاثیری در اقتصاد نگذاشت. البته یک عده کارگر که بیکار بودند به تولید مشغول شده‌اند که نشان‌ می‌دهد احتمالا باز هم تا یک ماه دیگر این انبارها پر می‌شوند.

طحانی معتقد است: متاسفانه در حال حاضر هیچ استراتژی سیاستی در کار نیست و اقتصاد کشور بیشتر از اینکه از عوامل بیرونی، مانند نفت و سایر موارد ضربه بخورد، از عوامل درونی متضرر شده است.

او گفت: همواره به رغم ابلاغ سیاست‌هایی مثل اقتصاد مقاومتی که تنها در سربرگ شرکت‌ها اعلام می‌شود و در حد صحبت است، در عمل چیزی را شاهد نبودیم. بلکه این امر، پالسی را به افراد وارد می‌کند که بیکار شوید، کلاهبرداری کنید هیچ‌ اتفاقی برای‌تان نمی‌افتد و می‌گوید افرادی که این فضا را تجربه کرده‌اند موفق‌تر بوده‌اند، تا افرادی که به کسب‌وکار سالم‌پرداخته‌اند.

این فعال بازار سرمایه افزود: دولت باید نگرش خود را در خصوص فضای اقتصادی کشور تغییر دهد و همان‌طور که در زمینه سیاسی و دیپلماسی خارجی موفق عمل کرده در زمینه اقتصادی هم یک نظمی به کشور دهد.

او گفت:‌ از آنجا که سیاست‌های خوبی ابلاغ شده و مسوولان کشور نیز بر حل این مسائل نظر دارند اما درهنگام اجرا مشخص نیست که گیر کار کجاست.

این فعال بازار سرمایه تصریح کرد‌: اما به هرحال با مسائلی که در میان است و اجرای برجام که چیزی تا زمان اجرای آن نمانده به نظر می‌رسد سال 95 با افقی مثبت در پیش باشد. به هرحال چشم‌اندازی که من برای آینده این بازار دارم این است که مجموع عوامل مثبت بر عوامل منفی پیروز شده و افقی مثبت پیش‌روی آن است.

طحانی گفت: در حال حاضر اتفاقاتی که پیش رو داریم در قسمت بودجه است و با توجه به اینکه اکنون زمان ارائه لایحه بودجه به مجلس است ما از دولت انتظار داریم مانند روال قبل این را اعلام کند.

او ادامه داد: در یک لایحه‌ای که مهرماه آمده بود، اعتبارات عمرانی را کاهش داده بودند من نمی‌دانم این همان بخش‌نامه‌ای است که مهرماه ابلاغ شده بود یا نه. اما اگر قرار است که به آن صورت اجرا شود کشور در سال آینده وضعیتی مشابه عراق و افغانستان پیدا می‌کند و تمامی صنایع ورشکست می‌شوند که بعید می‌دانم به این صورت پیش رویم.

این فعال بازار سرمایه متذکر شد: اگر چه وقتی حل بحران در سال 2008 آمریکا را می‌بینیم که جسورانه یک‌سری امور را انجام دادند، اما تیم‌اقتصادی کشور ما سیاست دیگری را در پیش گرفته‌ و در زمینه اقتصادی جسورانه عمل نمی‌کند. در هرصورت لایحه بوجه‌ می‌تواند یک اتفاق خوب و مثبت باشد و شرایط را یک مقدار نسبت به گذشته انبساطی‌تر کند.