کدخبر: ۱۳۳۵۶۷ لینک کوتاه

کارشناس بازار سرمایه پیش‌بینی کرد:

گزارش‌های ۱۲ ماهه بهبود می‌یابند

تاکنون اقدام خاصی برای گسترش طرح‌های توسعه‌ای و همچنین سرمایه‌گذاری شرکت‌ها اتفاق نیفتاده و از این‌رو پیش‌بینی‌ می‌شود در نهایت شرکت‌های بورسی در پایان آذر ماه نیز گزارش‌هایی شبیه گزارش‌های ۶ماهه داشته باشند و در واقع نباید عملکردی فراتر از انتظار برای آن متصور بود اما می توان پیش بینی کرد در پایان سال جاری شرکت ها تغییراتی هر چند اندک در صورت های مالی خود داشته باشند.

تاکنون اقدام خاصی برای گسترش طرح‌های توسعه‌ای و همچنین سرمایه‌گذاری شرکت‌ها اتفاق نیفتاده و از این‌رو پیش‌بینی‌ می‌شود در نهایت شرکت‌های بورسی در پایان آذر ماه نیز گزارش‌هایی شبیه گزارش‌های 6ماهه داشته باشند و در واقع نباید عملکردی فراتر از انتظار برای آن متصور بود اما می توان پیش بینی کرد در پایان سال جاری شرکت ها تغییراتی هر چند اندک در صورت های مالی خود داشته باشند.

در حالی بازار سرمایه به پایان فصل پاییز نزدیک شده است، پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که گزارش های 9 ماهه و عملکرد شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی حاضر در بازار سهام همچون گزارش های 6 ماهه و 3 ماهه ، تحول خاصی را شاهد نیستند.

 محمدعلی احمدزاده اصل، رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد در خصوص گزارش‌های 9 ماهه شرکت‌ها گفت: در سه ماه اخیر همچون سایر ماه‌های سال جاری، اتفاق خاصی برای شاخص‌های اقتصادی کشور نیفتاده و همچنان اقتصاد درگیر رکود است، به همین دلیل بعید است کارنامه عملکرد 9 ماهه شرکت‌های بورسی نیز دچار تغییراتی بشود.

او مهمترین عامل تحول در سود شرکت‌ها را، افزایش حجم فروش کالاهای آنها دانست و گفت: بعید است تغییر خاصی در حجم معاملات شرکت‌های بورسی اتفاق افتاده باشد ، چراکه تغییرات خاصی در اقتصاد کشور نیفتاده بنابراین گزارش عملکرد شرکت‌های بورسی نیز تغییراتی نخواهند داشت.

احمدزاده اصل به رفع تحریم‌های بین‌المللی در سه هفته آتی و میانه دی‌ماه اشاره کرد و افزود: با توجه به آنکه مقرر شده تحریم‌ها در دی‌ماه و فصل زمستان از میان برداشته شود ، پیش‌بینی می‌شود اقتصاد کشور از رونق نسبی برخوردار خواهد شد که آثار آن به‌تدریج در بورس تهران نیز نمایان می‌شود اما نمی‌‌توان انتظار داشت که بازار سرمایه به یکباره رشدهای زیادی را تجربه کند.

رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد به مزیت‌های رفع تحریم‌ها اشاره کرد و گفت: با برداشته شدن این محدودیت‌ها، مبادلات بین‌المللی تسهیل خواهد شد.

به گفته احمد زاده‌اصل برخی صنایع بورسی مواد اولیه مورد نیاز خود را وارد می‌کند که با برداشته شدن تحریم‌های بین‌المللی هزینه‌های این شرکت‌ها به دلیل آسان شدن مبادلات، کاهش پیدا می‌کند و با کاهش بهای تمام شده کالا رو به رو خواهند شد که این موضوع در سود شرکت‌ها تاثیر گذارند.

او با اشاره به اینکه برداشته شدن تحریم‌ها موجب افزایش رونق محصولات شرکت‌های صادرات محور خواهد شد، افزود: اکنون بسیاری از بنگاه‌های اقتصادی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی نمی‌توانند محصولات خود را به خارج از کشور صادر کنند اما با رفع تحریم‌ها میزان فروش محصولات افزایش می‌یابد و سودآوری آنها تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

رییس هیات مدیره صندوق بازنشستگی فولاد به میزان سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده در شرکت‌های بورسی نیز اشاره کرد و گفت: تاکنون اقدام خاصی برای گسترش طرح‌های توسعه‌ای و همچنین سرمایه‌گذاری شرکت‌ها اتفاق نیفتاده و از این‌رو پیش‌بینی‌ می‌شود در نهایت شرکت‌های بورسی در پایان آذر ماه نیز گزارش‌هایی شبیه گزارش‌های 6ماهه داشته باشند و در واقع نباید عملکردی فراتر از انتظار برای آن متصور بود اما می توان پیش بینی کرد در پایان سال جاری شرکت ها تغییراتی هر چند اندک در صورت‌های مالی خود داشته باشند.

منبع: سنا