کدخبر: ۱۳۴۸۱۰ لینک کوتاه

گزارش هفتگی بررسی بازارها منتشر شد:

افزایش شاخص بورس تهران و کاهش در خور توجه شاخص بورس‌های معتبر جهانی

در ۷ روز منتهی به ۱۶ دی ماه ۹۴ نیز شاخص بورس تهران با ۱.۵ درصد افزایش تنها بورس مثبت بوده و شاخص بورس عربستان با ۶ درصد کاهش، بیشترین افت را داشته است.

بر اساس گزارش هفتگی بررسی بازارها که به بررسی عملکرد بورس تهران، فرابورس ایران، 16 بورس معتبر خارجی، قیمت جهانی فلزات اساسی و نفت پرداخته از ابتدای سال تا 16 دی ماه 94 تنها شاخص بورس تهران رشدی برابر با 0.2 درصد را تجربه کرده است.

سایر بورس های مورد بررسی روندی نزولی را پشت سر گذاشته اند که در این میان شاخص بورس نزدک با افت 4 درصدی کمترین افت و شاخص بورس عربستان با 29 درصد افت، بیشترین کاهش را پشت سرگذاشته‌اند. در 7 روز منتهی به 16 دی ماه 94 نیز شاخص بورس تهران با 1.5 درصد افزایش تنها بورس مثبت بوده و شاخص بورس عربستان با 6 درصد کاهش، بیشترین افت را داشته است.

بر اساس گزارش منتشر شده در حالی که در 7 روز گذشته شاخص کل بورس (ارزش وزنی) 1.5 درصد افزایش یافته شاخص کل هموزن رشدی برابر با 4.5 درصد را تجربه کرده است. در این بازهی زمانی شاخص کل فرابورس 2.5 درصد و قیمت سکه بهار آزادی 1 درصد رشد داشته است. در این مدت دلار مبادلهای تقریباً بدون تغییر و یورو مبادلهای افتی معادل 1.6 درصد را سپری کرده است.

مطابق گزارش یادشده که توسط مدیریت تحقیق و توسعه بورس تهران منتشر شده است، در 30 روز گذشته صنعت ابزار پزشکی، اپتیکی و اندازه‌گیری با رشد 87 درصدی بیشترین افزایش و صنعت زراعت و خدمات وابسته با افت 14 درصدی بیشترین کاهش را داشتهاند. در این بازه‌ی زمانی شاخص کل بورس تهران 0.4 درصد رشد را تجربه کرده است. این شاخص تعدیل‌شده بر حسب دلار مبادله‌ای 0.2 درصد و برحسب یوروی مبادله‌ای 1.3 درصد رشد را پشت سرگذاشته است.

بر اساس گزارش یادشده در هفته‌ گذشته، صنعت محصولات شیمیایی با 196 و فلزات اساسی با 186- واحد به ترتیب بیشترین تاثیر مثبت و منفی را بر شاخص کل بورس تهران به‌جای گذاشته‌اند. در این بازهی زمانی، صندوق‌های سرمایه‌گذاری قابل معامله‌ همگی افزایش قیمت را تجربه کردند که در این میان صندوق پاداش سهامداری توسعه با 3.2 درصد بیشترین رشد را از آن خود کرده است. در میان شرکتها، ایرکا پارت صنعت ایران با 27 و فولاد خراسان با 14- درصد به ترتیب بیشترین و کمترین بازدهی را نسبت به پایان هفته گذشته داشته‌اند.

از ابتدای سال تا 16 دی ماه 94 در میان فلزات اساسی که همگی روندی منفی را پشت سرگذاشته‌اند، سرب با 3.7- درصد و نیکل با 38.2- درصد کمترین و بیشترین افت را تجربه‌ کرده‌اند. قیمت جهانی نفت نیز روندی نزولی را طی کرده و قیمت نفت اپک از ابتدای سال 40 درصد کاهش یافته است.

منبع: سنا