کدخبر: ۱۳۴۸۲۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز از معاملات امروز بازار سهام گزارش می‌دهد:

ورود شاخص بورس به فاز استراحت/هوای صاف آسمان تالار بورس

شاخص بورس و اوراق بهادار تهران با توجه به رشد خوب خود در هفته گذشته امروز در مرحله استراحت قرار گرفت و با تجربه رشد اندک ۲۲ واحدی در معاملات روز جاری به رقم ۶۲ هزار و ۶۵۵ واحدی رسید.

به گزارش اقتصاد نیوز به نظر می‌رسد نزدیک شدن به زمان عملیاتی شدن لغو تحریم ها، در کوتاه مدت مهمترین عامل در جهت تداوم روند صعودی فعلی در بازار سهام باشد، چرا که در شرایط فعلی بازار به عوامل اثرگذار بر اقتصاد کشور، وزن و اهمیت بیشتری نسبت به عوامل سیاسی می دهد.

در این میان به دلیل اینکه برخی سهامداران به دلیلی ضررهای زیادی که از ریزش بورس تاکنون متحمل شده اند، این احتمال را مطرح کرده‌اند که با اندک رشد قیمت سهامشان اقدام به عرضه کنند و این خود مانع از افزایش قیمت شود، ولی به طور کلی به نظر می رسد برای سال 95 بازار بهتری را شاهد باشیم؛ چرا که با افزایش مراودات بین المللی و بازشدن مسیر صادرات شرکت های داخلی، سهامی که به لحاظ بنیادی قوی‌تر هستند با شیب مثبت و ملایمی رشد خواهند کرد و اقتصاد کشور نیز از رکود خارج خواهد شد.

به اعتقاد کارشناسان به طور کلی برای دوران پساتحریم افق های روشنی در انتظار صنایع فعال در اقتصاد کشور خواهد بود.به هر ترتیب شاخص بورس و اوراق بهادار تهران با توجه به رشد خوب خود در هفته گذشته امروز در مرحله استراحت قرار گرفت و با تجربه رشد هر چند کم 22 واحدی در معاملات روز جاری همچنان از نیمه کانال 62 هزار واحدی بالاتر ایستاد.

شرکت های موجود در شاخص کل هم وزن نیز بیشتر در روند منفی قرار داشتند به گونه ای بسویچ، آسیا، بشهاب بیشترین رشد و شرکت های ثاباد، حتوکا، حفارس، خریخت و خمحرکه بیشترین کاهش را تجربه کردند و در کل این شاخص هم 8.30 واحد ریخت.

در صنایع بورسی چه خبر بود؟

امروز در گروه فلزات اساسی نمادهای ذوب، کیمیا، فولاد، فملی، قاسمین، فباهنر، فسرب، فولای و فنورد با روند منفی و نمادهای فلوله، فنوال، فمراد، هرمز با روند مثبت قیمتی به کار خود پایان دادند و سایر نمادهای این گروه در معاملات امروز تغییر قیمتی نداشتند.

در گروه قند و شکر اکثر نمادها مثبت ظاهر شدند به طوری که قثابت، قصفها، قمرو و قزوین بیشترین رشد و تنها نمادهای قکمت، قنقش در این گروه روند نزولی قیمت را تجربه کردند.

در گروه محصولات پتروشیمی شتوکا، زاگرس، شفارس، شلعاب، شدوس، شگل و شپارس نمادهایی با رشد مثبت قیمت بوده و شمواد، شفارا، فارس، وپترو، شکربن کاهش نرخ را تجربه کردند.

در گروه مواد غذایی که در هفته گذشته بیشترین رشد قیمتی را به خود اختصاص دادند این گروه در معاملات امروز به نوعی استراحت کرد و نمادهای غگل، غمارگ، غسالم، غشهد تنها نمادهای مثبت و نمادهای غشصفا، غاذر، غمینو، غبهنوش، غمهرا، غشان، غبشهر از منفی ترین نمادهای این گروه بودند.

در گروه فرآورده های نفتی تقریبا تمام نمادها روند منفی داشتند و تنها نماد مثبت این گروه شسپا بود و نمادهایی چون شراز، شبریز، شتران، ونفت و شپنا بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

در گروه قطعات خودرو نیز روند نسبتا مثبتی در معاملات امروز دیده شد، به طوری که نمادهای خساپا، خدیزل، خوساز،خمهر، خرینگ، ختوقا و خفناور با بیشترین رشد قیمت و نمادهای خاهن، خریخت، خمحرکه، خازین، خنفر و خپارس بیشترین کاهش قیمت را تجربه کردند.

از سوی دیگر شاخص فرابورس نیز در معاملات امروز در رقم 702 واحدی قرار گرفت. در معاملات امروز بازار بورس نماد معاملاتی وایران، کسرام متوقف و نمادهای وبشهرح، خچرخش، فپنتا بازگشایی شدند. در بازار فرابورس نیز گشایش نماد حق تقدم خرید سهام شرکت البرز، بازگشایی نماد معاملاتی شرکت زرین معدن آسیا از مهم ترین اتفاقاتی بود که از طریق پیام ناظر بازار اعلام شد.

گفتنی است در شرایط کنونی، سهام شرکت هایی که از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردارند و از رفع تحریم های بین المللی و کاهش نرخ سود بانکی تأثیر مثبتی می پذیرند، مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته اند و تجربه سال های گذشته نشان داده که در صورت تداوم روند صعودی بورس طی روزهای آتی می توان به بازگشت پایدار نقدینگی به بازار سرمایه که در این مدت در اوراق با درآمد ثابت پارک شده بود، امیدوار باشیم و حجم و ارزش معاملات روزانه بورس نیز نوید بخش ورود نقدینگی جدید است. بر این اساس پیشنهاد می شود تا سرمایه گذاران با انتخاب سهام بنیادی قوی بازدهی معقولی از سرمایه گذاری های خود کسب کنند و از رفتار هیجانی بپرهیزند.