کدخبر: ۱۳۶۶۲۲ لینک کوتاه

در گفت‌و‌گو با فعالان بازار سهام مطرح شد:

پیش‌بینی فعالان بازار سرمایه از وضعیت میان‌مدت این بازار

برخی فعالان بازار سهام معتقدند در شرایط فعلی نگرانی‌هایی وجود دارد که سهامداران خرد طمع کنند و دستخوش صف‌های خرید قرار گیرند و دچار ضرر مظاعف شوند.

فائزه برمخ‌شاد: در معاملات امروز شاخص کل بورس تهران 275 واحد معادل 0.4 درصد افت کرد و نماگر بازار را به رقم 71 هزار و 118 واحد کاهش داد. گروه خودرو به عنوان لیدر بازار سهام که تا روز چهارشنبه هفته قبل صف‌های خرید طویلی را تجربه می‌کرد از روز گذشته تحت تاثیر فشار عرضه‌های سنگین سهامداران و تشکیل صف‌های فروش با افت شاخص همراه شد و این روند را امروز با شتاب بیشتری ادامه داد.

به گزارش اقتصادنیوز، همانطور که انتظار می‌رفت تخلیه هیجان خرید در نمادهای گروه خودرو که محرک اصلی رشد بازار در هفته‌های اخیر بودند و تشکیل صف‌های فروش در ساعاتی از معاملات در این نمادها به افت شاخص این صنعت و جریان نقدینگی به سمت سایر گروه‌ها منتهی شد. در این راستا برخی تحلیلگران بازار سرمایه پیرامون وضعیت امروز بورس تهران معتقدند: در شرایط فعلی روند حرکت شاخص بورس طبیعی است و انتظار آن می‌رفت بازارسهام چند روزی منفی شود تا هیجانات تخلیه شود و بازار به روند عادی خود برگردد و در نهایت روند بازار سرمایه صعودی خواهد بود.

مهدی طحانی، فعال بازار سهام در گفت‌و‌گو با اقتصادنیوز اظهار کرد: شاخص بورس بعد از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم‌ها حدود 11 درصد رشد کرد. بازار سرمایه سهم‌ها را بر همین اساس مثبت معامله کرد، عمده رشد مثبت در بازار سرمایه در گروه‌‌های خودرویی و بانکی دیده شد و گروه تجهیزات هم واکنش نشان داد.

او افزود: اگر بخواهیم روند کلی بازار سرمایه را در پسابرجام تحلیل کنیم، در گروه خودرو و تجهیزات مقداری افراط‌گری وجود دارد و این عقیده وجود دارد که هر چه ابهام در بازار سرمایه بیشتر باشد بهتر در سهم‌ها بازی می‌شود. در حال حاضر نقدینگی وارد بازار شده و متاسفانه این نقدینگی به دنبال صف‌های خرید و فروش در حال حرکت است.

طحانی خاطر نشان کرد: صبح امروز در سایپا صف فروش بود و تا نزدیک صف خرید بالا رفت.  در این شرایط نگرانی‌هایی که وجود دارد این است که سهامداران خرد طمع کنند و دست خوش صف‌های خرید قرار گیرند و دچار ضرر مظاعف شوند.

این فعال بازار سهام در ادامه گفت: اما اینکه آیا از نظر بنیادی در بازار سرمایه اتفاقی افتاده یا خیر؟ باید گفت در حال حاضرنسبت P به E بازار حدود 7.5 است و P به  E در اوج بازار در سال 92 حدود 8.5 بود، یعنی در حال حاضر P به E با اوج بازار فاصله زیادی ندارد. امروزه بازارسهام جذابیت بسیاری در دست شرکت‌ها و صنایعی که عقب ماندند، دارد. در حال حاضر با وجود این قیمت‌ها به نفع بازار سرمایه است که در این قیمت‌ها استراحت کند تا خریداران و فروشندگان دوباره محاسبه کنند تصمیم‌گیری نهایی را بگیرند. با هیجان معامله کردن بسیار خطرناک است.

او تصریح کرد: البته مزیتی که در حال حاضر بازار سرمایه دارد بحث نرخ سود بانکی است که احتمال دارد نرخ سود بانکی دو درصد کاهش پیدا کند، البته این کاهش منوط بر وصل شدن بانک‌ها به صورت عملیاتی به بانک‌های بین المللی است. در حال حاضر به صورت واقعی در بازار سرمایه اتفاقی رخ نداده است، تنها یک سری قرارداد‌هایی امضا شد که آثار مالی این قراردادها هم نیمه دوم سال 95 خود را نشان می‌دهد.

این تحلیلگر بازار سرمایه بیان کرد: از طرفی متاسفانه قیمت نفت کمکی به بازار نکرد، با وجود هفت درصد رشد شاخص بورس، عرضه و تقاضا در دنیا قیمت نفت را دچار ابهام کرد. قیمت‌‌های سهام به خصوص در گروه خودرو و تجهیزات حدود 90 درصد رشد داشتند. اما در مجموع بازار سهام حدود 20 تا 30درصد رشد کرد، در این شرایط خریداران باید مقداری دقت کنند.

پیش‌بینی بازار تا پایان هفته
او در خصوص پیش‌بینی خود از روند شاخص تا آخر هفته عنوان کرد: انتظار آن می‌رفت بازارسهام چند روزی منفی شود و هیجانات تخلیه شود و بازار به روند عادی خود برگردد. امیدواریم با برنامه‌ها و بود‌جه‌هایی که شرکت‌ها در سال آینده ارائه می‌کنند شرایط بهتر شود، البته این احتمال وجود دارد که سود بودجه در سال آینده بهتر از امسال باشد تا بازار سرمایه خود را آماده کند و با شیب ملایمی رشد کند.

طحانی تاکید کرد: زمانی‌که در بازار صف خرید و فروش وجود دارد شیب ملایم رشد کارکردی ندارد. سهم‌ها در بازار ما یا صف خرید است یا صف فروش. متاسفانه قدرت پول در بازار سهام حرکت می‌کند. اما در مجموع بازار روند مثبتی به خود می‌گیرد، افرادی که در بازارسرمایه از گذشته حضور داشتند و سهم‌ها را به قیمت خریداری کنند مشکلی برای آنها پیش نخواهد آمد.

روند کلی بازار تا ماه آینده مثبت خواهد بود
در همین مورد الهام خلیلی، فعال بازار سهام هم به اقتصادنیوز گفت: از اواسط دی ماه بازار روند صعودی به خود گرفت و تا دو روز پیش هم این روند ادامه داشت شاخص از کانال62 هزار به 71 هزار واحد رسید، البته دور از ذهن نبود که شاخص در فاز استراحت برود.

او افزود: منفی شدن شاخص در این روزها طبیعی است احتمال دارد شاخص فردا هم منفی شود. روند کلی بازارسهام تا پایان سال مثبت خواهدبود، ممکن است در این میان روند منفی داشته باشد اما روند کلی بازار تا ماه آینده مثبت خواهد بود.

خلیلی در خصوص پیش‌بینی خود از وضعیت شاخص در هفته جاری تصریح کرد: به نظر می‌رسد تا دو سه روز آینده بازار سرمایه بهبود پیدا کند. دور از ذهن نیست که در این شرایط فروشنده‌هایی وجود داشته باشند، زیرا کسانی که از گذشته خرید کردند و سود بازده زمانی را بردند طبیعتا فروشنده خواهند شد. امروز در صف‌ها خریداران زیادی وجود داشت و تا آخر ساعت صف فروشی باقی نماند، همان‌قدر که عرضه وجود داشت خریدار هم وجود داشت.