کدخبر: ۱۳۸۸۰۶ لینک کوتاه

یک تحلیلگر بازار سرمایه در گفت‌وگو با اقتصادنیوز

روند صعودی شاخص به‌زودی از سر گرفته می‌شود/انتخابات بازار را در لاک احتیاط فرو برد

یک تحلیل‌گر بازار سهام معتقد است: در بازار امروز شاخص کل منفی شد اما شاخص هم وزن مثبت ماند که این مساله نمایان‌گر این است که کلیت بازار سرمایه مثبت است اما به این دلیل که سهم‌های سنگین‌تر همانند پالایشگاهی‌ها منفی بودند و ریزش بیشتری داشتند، باعث شدند که شاخص کل منفی شود.

سپیده معظمی: شاخص بورس در پایان معاملات امروز، در ارتفاع 77 هزار و 539 واحدی به کار خود خاتمه داد و 194 واحد کاهش یافت. اگرچه این بازار رفتاری نزولی از خود نشان داده ولی یکی از کارشناسان در این زمینه معتقد است بازار امروز روند طبیعی را پشت سر گذاشته است.

فریده جلائیان در گفت‌وگو با اقتصادنیوز اظهار کرد:‌ به نظرم جدا از آن رشد شارپی بهمن‌ماه که شاخص بورس به همراه داشت، امروز بازار روند طبیعی را طی کرد و عکس‌العمل بازار طبیعی بود. همان‌طور که شاهد هستیم در بازار امروز شاخص کل منفی شد اما شاخص هم وزن مثبت ماند که این مساله نمایان‌گر این است که شاید کلیت بازار سرمایه مثبت بوده اما به این دلیل که سهم‌های سنگین‌تر همانند پالایشگاهی‌ها منفی بودند و ریزش بیشتری داشتند، باعث شدند که شاخص کل منفی شود. اما در مجموع بازار متعادل به نظر می‌رسد.

تحلیلگر مشاور سرمایه‌گذاری راهنمای سرمایه‌گذاران معتقد است: تا پایان هفته بازار سرمایه کشور روند متعادلی را پیش‌ رو خواهد داشت.

او خاطرنشان کرد: همان‌طور که شاهدیم در روزهای قبل از انتخابات بازار محتاطانه رفتار می‌کرد و نشان می‌داد که به نتیجه انتخابات حساس است و منتظر نتیجه آن است. قطعا که این مساله بر بازار امروز هم تاثیر گذاشته و با اعلام شدن نتایج آن بازار روند خوبی را در پیش گرفته که من این روند را صعودی می‌دانم و منفی بودن امروز بازار سرمایه طبیعی بود.

این کارشناس بازار سهام در خصوص فاکتورهای مهم که در سال آینده بر بازار سرمایه کشور تاثیر می‌گذارند، گفت: اجرای برجام، مبحث بسیار مهمی است که اجرای هر مرحله از آن تاثیر بسیار مستقیمی بر بازار‌ها می‌گذارد. پیش‌بینی خوش‌بینانه شرکت‌ها نیز از مواردی است که می‌تواند به شرایط بازار سرمایه در سال آینده کمک کند.

او افزود:  باید منتظر ماند  که آیا این شرکت‌ها واقعا می‌توانند  پیش‌بینی خود را محقق و عملی کنند؟ و اینکه تا چه میزان شرایط سیاسی و اقتصادی کشور با این پیش‌بینی‌ها پیش می‌رود. هرچقدر این پیش‌بینی‌ها به واقعیت بپیوندند، قطعا تاثیر بیشتری بر بازار سرمایه می‌گذارند.

جلائیان در آخر اضافه کرد: همچنین نرخ سود بانکی یک فاکتور خیلی مهم بازار است که باعث ورود نقدینگی به بازار می‌شود.