کدخبر: ۱۱۱۲۴۱ لینک کوتاه

راه جدید فولاد در بورس کالا

مدیرعامل شرکت ذوب‌آهن اصفهان گفت: افراد حقیقی مجاز به خرید فولاد در بورس کالا شدند. از این پس قیمت این محصول بر اساس میانگین قیمت معاملات روز معامله قبلی تعیین می‌شود.

در نشست مشترک مسوولان سازمان بورس و اوراق بهادار با مدیران عامل چند شرکت فولادی، دو تصمیم جدید به منظور فروش بهتر محصولات فولادی در بورس کالای ایران اتخاذ شد.

در این نشست که با حضور رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار، مدیرعامل بورس کالای ایران و جمعی از مدیران عامل شرکت‌های بزرگ تولیدکننده فولاد از جمله فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و فولاد آلیاژی برگزار شد، مقرر شد امکان عرضه خرد محصولات فولادی در بورس کالای ایران به اشخاص حقیقی و حقوقی فراهم شود.

همچنین در جلسه مذکور تصویب شد قیمت پایه عرضه محصولات فولادی در بورس کالا براساس میانگین قیمت معاملات در آخرین روز عرضه قبلی تعیین شود، لیکن عرضه با قیمت اعلامی عرضه کننده در مرحله مظنه یابی (زرد)، متناسب با قیمت تقاضای ثبت شده انجام خواهـد شد.

اردشیر‌ سعد‌محمدی در خصوص نشست اخیر بورسی گفت: مهم‌ترین بحث این نشست این بود که سهامداران خرد و افراد حقیقی نیز بتوانند با توجه به کیفیت بالای محصولات شرکت ذوب آهن اصفهان، این قبیل محصولات را از بورس کالا به طور مستقیم خریداری کنند.

او افزود: این مصوبه یک چرخه کاملی از تولید تا مصرفکننده را بدون واسطه فراهم می‌کند به این معنا که این اقدام باعث می‌شود متقاضیان محصولات نهایی فولاد بتوانند بدون واسطه محصولاتی مانند می‌لگرد و تیرآهن را از بورس کالا تهیه کنند که این امکان علاوه بر کاهش هزینه برای مصرفکننده، زمینه افزایش تقاضا در صنعت فولاد هم در بخش بالادستی (تولیدکننده محصولات اولیه) و هم در صنعت پایین دستی (محصول نهایی) را فراهم می‌آورد.

محمدی در خصوص تاثیرات این مصوبه گفت: این مصوبه عاملی برای دسترسی مستقیم خریداران به بازار خواهد بود و به نظر می‌رسد تصمیم مناسبی برای حضور سرمایهگذاران حقیقی در بورس کالا باشد.