کدخبر: ۱۱۱۳۹۶ لینک کوتاه

علی سنگینیان:

از ادغام کردن بورس‌ها نهراسیم

مدیرعامل تامین سرمایه امین گفت: حتی در بورس ها هم این اتفاق می افتد که بورس های بزرگ، بورس های کوچک را خریداری می کنند و به همین ترتیب ارزش بازار بورس های کوچک را نیز تحت تملک خود در می آورند و در جغرافیای بزرگ تری خدمت می کنند.

به گزارش اقتصادنیوز، شرکت ها مراحل رشد مختلفی از بدو شروع فعالیت تا بلوغ کامل طی می کنند و بر اساس اهداف و استراتژی و سهم بازار مد نظر، بیشتر تلاش می کنند تا به سهم بازار پیش بینی شده خود دسترسی پیدا کرده و جایگاه خود را تثبیت کنند. اما اگر این شرکت ها بخواهند همه مراحل رشد را از تولد تا بلوغ کامل طی بکنند، پروسه بسیار زمانبری پیش رو خواهند داشت که بحث ادغام و تملیک این مراحل را آسان تر کرده است.

 علی سنگینیان، مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین، در خصوص بحث ادغام و تملیک اظهار داشت: ادغام و تملیک امکانی است که برای شرکت ها وجود دارد تا از فرصت های بازار استفاده کنند و بتوانند با شرکت هایی که در حال رقابت با آن ها هستند و شرکت هایی که به نوعی می توانند در این چرخه به آنها کمک کنند ترکیب شوند و شرکت بزرگ تری ایجاد کنند که قدرت رقابتی بیشتری دارد .

وی در این خصوص ادامه داد: بنابراین شرکت «الف» که سهم بازار خوبی دارد و نگران این است که شرکت «ب» بخشی از سهم بازار وی را در اختیار بگیرد تلاش می کند تا شرکت «ب» را تصاحب کند تا کل سهم بازار را در اختیار داشته باشد.

سنگینیان افزود: یا اگر دو شرکت فرض کنند که ادغام شدن آنها با یکدیگر ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کند با هم ادغام می شوند و علاوه بر آن که سهم بازار بیشتری کسب می کنند به راحتی می توانند با سایر رقبا، هم تراز شوند.

مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امین در خصوص نمونه های خارجی بحث ادغام و تملیک خاطرنشان ساخت: بحث ادغام و تملیک در دنیا به عنوان یک مفهوم کامل تجاری پذیرفته شده است و آمار مالی و اقتصادی دنیا، نشان دهنده این است که این اعداد بسیار بزرگ است.

وی ادامه داد:حجم ادغامی که در دنیا اتفاق می افتد کمتر از حجم معاملاتی که در بورس ها اتفاق می افتد نیست به این معنا که، به همان سطحی که در بورس ها معامله ها صورت می گیرد در بحث ادغام و تملیک هم این اتفاق می افتد.

وی با اشاره به روند این مقوله در بازارهای جهانی اشاره داشت: حتی در بورس ها هم این اتفاق می افتد که بورس های بزرگ، بورس های کوچک را خریداری می کنند و به همین ترتیب ارزش بازار بورس های کوچک را نیز تحت تملک خود در می آورند و در جغرافیای بزرگ تری خدمت می کنند.

سنگینیان در خصوص قوانین درج شده مربوط به ادغام و تملیک در کشور ابراز داشت: در ایران خیلی به این مقوله پرداخته نشده است و در قوانین به صورت شفاف به آن اشاره ای نشده است و تنها در قانون اصل 44 اشاره کوچکی شده اما در قانون تجارت، مفاهیم روشنی در این خصوص نداریم.

وی در این خصوص افزود: اما در بازار سرمایه اتفاقی شبیه به ادغام و تملیک اتفاق افتاده است به این صورت که معاملات بلوکی و معاملات کنترلی خارج از بازار، تشابه زیادی به رویه ادغام و تملیک داشته و از طرفی وجود هلدینگ هایی که سهام مالکیتی دارند نیز در همین راستا است.

وی در ادامه در خصوص نحوه اطلاع رسانی در خصوص ادغام و تملیک بیان داشت: این شفافیت در دنیا در خصوص فرآیند ادغام و تملیک وجود دارد و پروسه کاری و مشاوره ای و قیمت گذاری آن کاملا شفاف است اما در ایران تا به حال این فرآیند مدون نبوده و بر اساس تصمیمات هیأت مدیره اتفاق می افتاده است.

سنگینیان در ادامه در خصوص تلاش های شرکت تأمین سرمایه امین در خصوص بیان مقوله ادغام و تملیک گفت: شرکت تامین سرمایه امین برای این که این خدمت مطابق با استانداردهای جهانی باشد از کارشناسان ایرانی در بانک های خارجی که تسلط کاملی بر مقوله ادغام و تملیک دارند استفاده کرده و با کمک از دانش این افراد این سیستم را معادل با استانداردهای جهانی معرفی کرده است و تلاش داشته تا بازاریابی مناسبی در این خصوص صورت گیرد تا بازار سرمایه با تمام روش ها و فنون این مقوله آشنا شود.

وی در خصوص ریسک های مقوله ادغام و تملیک اظهار داشت: مراحل ادغام و تملیک اگر به درستی انتخاب نشوند و شرکت هدف به درستی انتخاب نشود ریسک هایی را در بر خواهد داشت به همین دلیل شرکت تأمین سرمایه امین، با همراهی مشاوران در این حوزه می تواند در این مقوله نیز کمک شایانی داشته باشد تا باعث هم افزایی شود و ادغام و تملیک را با قیمت های معقول و روش های مناسبی تأمین مالی کند تا هزینه های پروژه ها به صرفه باشد.