کدخبر: ۱۱۱۶۰۸ لینک کوتاه

درپی ورود فولاد به بورس

خودنمایی دلالان به حاشیه می‌رود

در حالیکه برخی محصولات واسطه‌ای فولادی در کشور با کمبود عرضه مواجه شده‌اند، در تازه‌ترین اقدام، سازمان بورس به پیشنهاد صنف آهن‌فروشان عنوان کرده که قیمت پایه عرضه محصولات فولادی تعدیل و از این پس براساس میانگین قیمت معاملات در آخرین روز عرضه قبلی تعیین می‌شود.

حدود سه سال قبل با افزایش حضور واسطه‌ها و دلالان آهن در بورس کالا و حجم محدود عرضه‌ها، متولی بازار سرمایه تصمیم گرفت برای جلوگیری از نوسانی شدن قیمت ها در بازار آزاد و ایجاد رانت برای عده ای اندک، امکان خرید و فروش محصولات فولادی را تنها برای اشخاص حقوقی دارنده مجوز و پروانه صنفی مجاز بداند.

در حالی که هنوز در بازار داخلی، مصرف کنندگان واقعی به دلیل تولید اندک و حتی توقف تولید برخی محصولات فولادی از جمله ورق فولادی زیر سه گرم با بازار سیاه و فاکتورسازی‌های گسترده ای از سوی دلالان مواجه هستند، برخی تلاش می کنند با فشار به دولت، تعرفه واردات را افزایش داده تا همچنان بازار در انحصار این اشخاص باشد.

با توجه به اینکه در حال حاضرامکان خرید محصولات فولادی از سوی سهامداران خرد و افراد حقیقی بار دیگر در بورس کالا فراهم شده است می‌توان گفت که افت تقاضای داخلی یکبار دیگر امکان بازگشت حقیقی ها در رینگ محصولات فولادی بورس کالا را فراهم کرده است و می‌توان انتظار داشت که با شفاف سازی قیمت ها و نظارت همه جانبه بر عرضه و تقاضا در این بازار، امکان خودنمایی این دلالان به حاشیه رانده شود.

به گفته سعدمحمدی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان این امر چرخه کاملی از تولید تا مصرف‌کننده را بدون واسطه فراهم می‌کند، به این معنا که این اقدام باعث می‌شود متقاضیان محصولات نهایی فولاد، بتوانند بدون واسطه محصولاتی مانند میلگرد و تیرآهن را از بورس کالا تهیه کنند که این امر علاوه بر کاهش هزینه برای مصرف‌کننده، زمینه افزایش تقاضا در صنعت فولاد هم در بخش بالادستی (تولیدکننده محصولات اولیه) و هم در صنعت پایین‌دستی (محصول نهایی) را فراهم می‌آورد.

همچنین حسین پناهیان، مدیرعامل شرکت بورس کالای ایران نیز معتقد است که این امر علاوه بر ایجاد تعادل در بازار و کاستن از نگرانی‌های تولید‌کنندگان فولادی، از اختلال در عرضه و تقاضای این محصول می‌کاهد. همچنین از این طریق حجم عرضه لازم برای کشف قیمت کاهش داده شد؛ به عنوان مثال در گذشته برای بعضی از محصولات فولادی باید 110 تن به بالا معامله انجام می شد تا کشف قیمت صورت گیرد.

حال این ارقام در میان انواع محصولات فولادی کاهش یافته و زین پس قیمت رسمی در شروع معاملات تالار اعلام می‌شود تا بدین ترتیب نگرانی تولیدکنندگان از این بابت برطرف شود.

سرانجام پس از نظرات مختلف در این امر، 26 بهمن ماه انواع مس، فولاد و آلومینیوم در بورس کالای ایران با قیمت مصوب مورد دادوستد قرار گرفت در حالیکه فعالان صنعت فولاد اعم از بازاریان و تولیدکننده‌ها سال گذشته را با کاهش حجم معاملات و روند نزولی قیمت‌ها پشت سر گذاشتند و در ابتدای سال جاری کمتر کسی این پیش‌بینی را می‌کرد که در طول ماه‌های پیش‌رو نیز شاهد تداوم این شرایط و البته تعمیق رکود در بازار محصولات فولادی و دیگر بازارهای کالایی کشور باشند.

از ابتدای امسال تنها در دوره‌ای کوتاه شاهد روند رو به رشد قیمت‌ها و حجم مبادلات فولاد در بازار این محصول بوده‌ایم که این امر نیز نه به دلیل تحرک واقعی تقاضای مصرفی بلکه کاملا متاثر از آثار روانی ناشی از رشد هزینه‌های جاری و ثابت فرآیند تولید و از طرفی افزایش دو درصدی رقم مالیات بر ارزش افزوده از شش به هشت درصد بوده است.

از این رو پس از پشت سر گذاشتن چند هفته التهابات گذرا در این بازار و دیگر بازارهای کالایی از آنجاکه رکود در صنایع مصرف‌کننده از فولاد ادامه داشت، روند نزولی قیمت‌ها و به تبع حجم مبادلات این محصول از اردیبهشت ماه بار دیگر آغاز و در ماه‌های دیگر نیز ادامه یافت.
منبع:ایسنا