کدخبر: ۱۱۱۶۰۹ لینک کوتاه

علت اقبال «خزامیا» و دلیل عرضه سنگین

سهام شرکت زامیاد درحالی این روزها مورد توجه برخی قرار گرفته که علت این اقبال و دلیل عرضه سنگین دیروز سهام این شرکت مشخص شد.

شرکت 240 میلیارد تومانی زامیاد که ماه های گذشته با نوسان قابل توجه بهای سهام و شایعات مثبت و منفی چندباره ایی مواجه شده، طی روزهای اخیر بار دیگر بخشی از اقبال بازار را به خود جذب کرده است.

گفته می‌شود این شرکت که پیش از این دارای شایعه افزایش سرمایه 100 تا 200 درصدی بود، این بار با شایعه افزایش سود هر سهم از 5 ریال کنونی به 5 تومان از یک سو و تولید یک محصول جدید در سال آینده روبرو شده است. به همین دلیل برخی از سهامداران مخصوصا نوسان گیران طی روزهای اخیر به این سهم روی آورده اند.

اما برخی از تحلیل گران به همراه یک منبع آگاه معتقدند شرکت زامیاد در حال حاضر از وضعیت بنیادی مناسبی برخوردار نیست و حتی احتمال اعلام زیان تا 10 تومان برای سال جاری هم وجود دارد.

بنابراین در صورت عدم افزایش قیمت فروش محصولات دو شرکت سازه گستر و مگاموتور، سود 5 ریالی این شرکت توان افزایش به 5 تومان را داراست اما به احتمال زیاد این دو شرکت تامین کننده محصولات زامیاد دست بکار افزایش قیمت می شوند که در این صورت می توان شاهد اعلام زیان تا 10 تومانی هر سهم "خزامیا" بود.

این درحالی است که حوالی ساعت 10 صبح روز گذشته عرضه بیش از 38 میلیون سهم با درصد های منفی و سپس تشکیل صف خرید سنگین موجب تعجب سهامداران شد و برخی در جستجوی دلیل این نوسان و تغییر معنا دار بودند. به این ترتیب دیروز بیش از 97 میلیون سهم این شرکت داد و ستد شد و امروز هم با صف خرید آغاز بکار کرد.

در این رابطه بررسی های حکایت از آن دارد دلیل عرضه ناشی از تصمیم مدیران سازمان گسترش بود که بر اساس حکم دادگاه و بابت مطالبات از سایپا ، اقدام به عرضه حدود 60 میلیون سهم از 500 میلیون سهم در وثیقه کرده اند.در این رویداد مسئولان سایپا در تلاش برای جلوگیری از این عرضه و اجرای حکم بودند اما به دلیل فوت مادر رئیس سازمان گسترش موفق به کسب نتیجه نشدند.

با این حال شرکت در شرایطی طی سه ماه اخیر با کاهش حدود 12 درصدی قیمت هر سهم مواجه شده که با توجه به احتمال تعدیل مثبت و منفی سنگین درآمد زامیاد، سهام این شرکت دارای ریسک زیادی است و می تواند صرفا  برای نوسان گیران مناسب باشد.
منبع: بورس پرس