کدخبر: ۱۱۱۶۴۷ لینک کوتاه

رییس سازمان بورس:

ابزارمالی به استادندارهای جدید حسابداری نیاز دارند

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: تشکیل نهادها و ابزارهای جدید از دیگر اقداماتی است که باید در بازار سرمایه صورت گرفته، همچنین وضع استاندارهای حسابداری جدید برای این ابزارها نیز ضروری به نظر می‌رسد.

به گزارش اقتصادنیوز ، محمد فطانت در همایش حرفه‌ای جامعه حسابداران رسمی ایران به نقش و اهمیت حرفه حسابرسی در بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: زمانیکه بازار سرمایه در مسیر رشد قرار می گیرد، باید به حفظ حقوق سهامداران توجه ویژه شود که این اصل ما را به جامعه حسابداران رسمی پیوند می دهد.

وی افزود:در حال حاضر اعتبار بخشی به صورت های مالی که وظیفه اصلی حسابرسان است متحول شده و سرمایه‌گذاران انتظار بیشتری نسبت به آگاهی از صورت‌های مالی شرکت‌ها دارند به طوری که انتشار این اطلاعات به صورت سالانه، پاسخگوی نیاز آنها نیست بلکه این نیاز، دائمی و فراگیر شده است.

رئیس سازمان بورس ادامه داد: تشکیل نهادها و ابزارهای جدید از دیگر اقداماتی است که باید صورت بگیرد که در این میان فروش اختیاری سهام در شورای فقهی سازمان بورس به تصویب رسیده و این اوراق را می توان در هر زمانی خرید و فروش کرد، اما این امر به استانداردهای حسابرسی برای حسابرسان نیاز دارد.

وی اضافه کرد:علاوه بر این ابزارهای دیگری مانند اوراق مشارکت متوازن استاندارد در بورس کالا و انواع صکوک در بازار سرمایه به استاندارهای حسابداری جدید نیاز دارد.

فطانت با بیان اینکه روش های حسابرسی جدید به طور متوازن باید در بازار سرمایه حرکت کنند،اظهار کرد: در این مسیرتنها حسابرسی شرکت های بورسی و فرابورسی موضوع فعالیت حسابرسان نیست بلکه با ترویج انواع صندوق ها و اوراق جدید، حسابرسان باید الزامات حسابرسی جدید را فراهم کنند.

رئیس سازمان بورس در ادامه این همایش به لزوم بین المللی شدن بازار سرمایه اشاره کرد و گفت: برای بین المللی شدن بازار سرمایه و عرضه شرکت ها در بورس های جهانی و تامین مالی آنها از طریق سرمایه گذاری های خارجی، باید استانداردهای بین المللی ترجمه و در اختیار حسابرسان قرار گیرد.

وی با اشاره به اینکه صورتهای مالی تلفیقی باید متناسب با استانداردهای بین المللی گزارش نویسی تنظیم شده و در دسترس ناشران قرار گیرد،تصریح کرد: باید علاوه بر انتشار صورت های مالی به زبان فارسی، صورت های مالی شرکت ها به زبان انگلیسی در سامانه کدال منتشر شده و درگام بعدی تا سال 1395 صورت های مالی شرکت های بزرگ علاوه بر استانداردهای مالی با استانداردهای بین المللی تطبیق پیدا کند.