کدخبر: ۱۱۲۶۱۴ لینک کوتاه

معامله برق در بورس انرژی به ٢,٧ هزار میلیارد ریال رسید

بورس انرژی از ابتدای امسال تا دهم بهمن ماه میزبان معامله ٢,٧ هزار میلیارد ریال برق بود.

به گزارش اقتصادنیوز، بورس انرژی امسال با روند رو به رشد معامله های برق و فرآورده های نفتی و پتروشیمی، جایگاه خود را در میان بورس های کشور تثبیت کرد.

بر اساس آمارها از ابتدای امسال تا دهم بهمن ماه امسال، بیش از ٦,٥ میلیون مگاوات ساعت برق به ارزش ٢.٧٣٧ هزار میلیارد ریال در بورس انرژی معامله شد.

این گزارش می افزاید: معامله های برق اکنون در بورس انرژی به خوبی در حال انجام است و صادرات برق می تواند به عنوان یک راهبرد ملی از سال آینده از مسیر بورس انرژی اجرائی شود و تمام زیر ساختهای مورد نیاز آماده است.

همچنین وزارت نیرو به دنبال آن است که با هماهنگی دولت در گام نخست به‌تدریج بخشی از مصرف‌کنندگان بزرگ و در فازهای بعدی نیز مصرف‌کنندگان کوچک را وارد بورس کند تا از این رهگذر معامله های برق در بورس انرژی رونق بگیرد.

رشد فروش فرآورده های نفتی
در بازار فیزیکی بورس انرژی نیز از ابتدای سال تا ١٠ بهمن، انواع حلال شرکتهای پالایشگاهی، میعانات گازی، آیزوریسایکل، آیزوفید، برش سنگین نفتالین دار، انواع گاز و همینطور متانول عرضه شد و به فروش رسید.

در این بازار در مجموع تا دهم بهمن ماه حدود ٧٦٠ هزار تن معامله شد و ارزش آن نیز به ١٢,٦ هزار میلیارد ریال رسید.

این گزارش می افزاید: افزون بر شرکتهای داخلی که در بورس انرژی به معامله می پردازند، اکنون شرکتهایی از روسیه، انگلستان، هنگ کنگ، اندونزی، گرجستان، پاکستان، ارمنستان، امارات و هند کد سهامداری بورس انرژی ایران خود را از شرکت سپرده گذاری مرکزی دریافت کرده اند.

همچنین وزارت نفت و سازمان بورس در حال مذاکره برای عرضه نفت خام و فرآورده های نفتی جدید در بورس انرژی هستند که بزودی حجم و ارزش معامله ها را در این بورس با جهش مواجه خواهد کرد.