کدخبر: ۱۱۴۶۱۲ لینک کوتاه

تعداد سهامداران ایرانی به مرز ۸ میلیون نفر رسید

مدیر امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه،گفت: با ورود بیش از ۶۳۳ هزار نفر در سال ۹۳ تعداد سهامداران ایرانی به مرز هشت میلیون نفر رسید.

مطهره مروج با اشاره به این که با ورود بیش از 633 هزار نفر در سال 93 تعداد سهامداران ایرانی به مرز هشت میلیون نفر رسید افزود: تعداد کدهای صادر شده در پایان سال گذشته به رقم هفت میلیون و 996 هزار و 728 کد رسید و از این تعداد در حال حاضر حدود شش میلیون کد در بازار سرمایه فعال است.

مدیر امور ناشران شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه خاطرنشان کرد: در حال حاضر چهار میلیون و 43 هزار مرد و یک میلیون و 709 هزار زن در بازار سرمایه ایران کد سهامداری دریافت کرده‌اند که 337 سهامدار خارجی نیز در این بازار فعال هستند.

او درباره اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن نیز گفت: 23 هزار نفر در اسفندماه گذشته از طریق فرابورس خانه‌دار شدند تا مجموع کل افرادی که از این اوراق از سال 89 استفاده کرده اند به رقم 838 هزار نفر برسد.

مروج درخصوص آخرین فرایند سامانه جدید پس از معاملات هم اظهار داشت: مراحل آماده‌سازی نهایی این سامانه در حال انجام است به طوری که دستور‌العمل جدیدی تحت عنوان«دستورالعمل جامع ثبت هیبریدی دارایی مالی» در دست تدوین است که پس از بازنویسی و بازنگری تمام نیازمندی‌ها و تغییراتی که باید در تمام فرآیندهای این مدل دیده شود، به تصویب سازمان بورس و اوراق بهادار برسد.

منبع: تسنیم