کدخبر: ۱۱۴۶۷۰ لینک کوتاه

بورس به استراحت رفت

بورس تهران که طی دو روز معاملاتی گذشته رکوردهای بی‌سابقه‌ای ثبت کرده و با افزایش بیش از چهار هزارواحدی شاخص بورس مواجه شده بود، در معاملات امروز از روند هیجانی خود کاست و به تعادل رسید.

به گزارش اقتصادنیوز، با انتشار بیانیه لوزان و توافق هسته‌ای ایران و غرب، بورس تهران روند حرکتی خود را تغییر داد و به یکباره با استقبال شدید سرمایه‌گذاران مواجه شد به طوری که قیمت تمامی شرکت‌های بورسی رشد کرد و شاخص بورس طی دو روز بیش از شش درصد افزایش یافت.

به این ترتیب در دو روز معاملاتی گذشته تقاضای شدیدی در بین تمامی گروه‌های بورسی به خصوص شرکت‌های بانکی و خودرویی حاکم شد و در رویدادی بی‌سابقه بانک صادرات تقاضای یک‌میلیاردی خرید را به خود اختصاص داد و بانک ملت و ایران خودرو نیز از تقاضای 300 تا 500 میلیونی برخوردار شد.

بهبود اوضاع بورس بعد از ماه‌ها انتظار و ورود نقدینگی جدید به تالار شیشه‌ای موجب شد تا مسوولان بازار سرمایه از این فرصت مطلوب استفاده کرده و سهام شرکت‌هایی که در سال گذشته مجال عرضه پیدا نکردند را روانه بازار کنند بر این اساس مقرر شد تا نخستین عرضه اولیه سال جدید در روز سهشنبه( فردا) صورت گرفته و در جریان آن 10 درصد از سهام سیمان خوزستان در بورس عرضه شود.

اعلام عرضه‌های اولیه جدید در بازار سرمایه و تجهیز منابع سرمایه‌گذاران برای خرید سهام این شرکت‌ها در کنار نیاز بورس به استراحت بعد از دو روز طوفانی موجب شد تا در بازار امروز ترمز بورس کشیده شده و بورس تهران اندکی به فاز استراحت برود

بنابر گزارش ایسنا، به این ترتیب در بازار امروز از صف‌های خرید سنگین در نمادهای مطرح بازار خبری نبود و قیمت سهام اکثر شرکت‌ها نیز منفی شد بر این اساس شاخص بورس از جهش های پر شتاب خود کاست و با 582 واحد افزایش در کانال 70 هزار واحد ماندگار شد.

در بازار امروز شرکت‌های پالایشگاه بندرعباس، بانک ملت، نفت و گاز پارسیان،مپنا،بانک پاسارگاد،تاپیکو، کشتیرانی،ملی مس،بانک صادرات، فولاد خوزستان، چادملو و بانک انصار تاثیر 187 تا 20‌واحدی بر شاخص بورس گذاشتند در مقابل شرکت‌های هلدینگ خلیج فارس،غدیر، گل گهر و توسعه معادن و فلزات با روند نزولی خود مانع از رشد بیشتر شاخص شدند.

همچنین در بازار امروز سهام پالایشگاه بندرعباس مشمول دستورالعمل رفع گره معاملاتی شد و بانک صادرات بیشترین حجم و ارزش معاملات بازار را به خود اختصاص داد به طوری که قیمت این سهم به بالای 100 تومان رسید و در رویدادی عجیب و نادر بیش از یک میلیارد از سهام این شرکت داد و ستد شد و حجم معاملات این شرکت به حجم معاملات کل بازار در یک روز رسید.

با این اتفاق حجم معاملات بازار سرمایه به شدت افزایش پیدا کرد و به سه میلیارد و 623 میلیون سهم رسید و ارزش معاملات نیز تا سطح 732 میلیارد تومان رشد کرد. همچنین ارزش بازار سرمایه نیز به سطح 316 هزار میلیارد تومان رسید.