کدخبر: ۱۱۶۶۱۵ لینک کوتاه

یک فعال بازار بررسی کرد

کاهش تاثیر سود تقسیمی شرکت ها بر قیمت سهام

یک فعال بازار نزدیکی به زمان انجام توافق نهایی هسته ای و وفق دادن بازار با شرایط ناشی از تاثیرات این توافق و همچنین کاهش نرخ سود بانکی را عامل مهمی در کاهش انتظارات از افت قیمت سهام شرکت ها دانست.

فرزام ابوعلی  گفت: در حال حاضر شرایط بازار با سالهای قبل کاملا متفاوت است چراکه درسال گذشته مباحثی ورود بورس به وضعیت رکود و همچنین نامعلوم بودن افق مذاکرات موجب شده بود تا شرکت های بورسی با تعدیل منفی و کاهش سود تقسیمی در مقایسه با سال 92 روبرو شوند.

او افزود: با توجه به شرایط کنونی بازار و جو موجود در آن هرچه به فصل مجامع نزدیک تر می شویم انتظار کاهش قیمت ها سهام شرکتها کاهش می یابد.

مدیرعامل کارگزاری کارآمد تصریح کرد: هرچند به نظر می رسد برخی شرکت های بورسی سود تقسیمی به مراتب کمتری در مقایسه با سال گذشته داشته باشند اما اثر این موضوع بر قیمت سهام شرکت ها کمتر خواهد بود.

ابوعلی با بیان اینکه قیمت سهام و روند حرکتی آن می تواند تحت تاثیر عوامل متعددی باشد گفت: آنچه مسلم است هرچه به زمان انجام توافق نهایی هسته ای نزدیکتر می شویم بازار خود را با شرایط حاصل از نتایج این توافق بیشتر وفق می دهد.

او افزود: از سوی دیگر کاهش نرخ سودبانکی که به 20 درصد رسیده است و اینکه عقود مشارکتی هم با 4 درصد کاهش به 24 درصد رسیده است بر روند قیمت سهام اثرگذار است.

ابوعلی در ادامه درخصوص وضعیت سهام پیشرو در بازار سرمایه، نبود نوآوری در شرکت های بورسی و فرابورسی برای عرضه محصولات جدید را مدنظر قرار داد و گفت: این روند به ویژه در سالها اخیر به واسطه تحریم تشدید شده و بسیاری از شرکت ها زیر ظرفیت خود تولید کرده اند و در کنار این مساله نبود نقدینگی نیز بر مشکلات موجود افزوده است.

او خاطرنشان کرد: شرکت ها عمدتا برای افزایش سود و کسب درآمد بیشتر به چند فاکتور اصلی نیاز دارند نخست آنکه شرکت هایی که زیر ظرفیت کار می کنند با توجه به گشایش بازار مالی به واسطه رفع تحریم ها باید در صدد باشند تا ظرفیت های بالقوه خود را بالفعل کرده و ازاین فاکتور برای سودآوری بیشتر بهره بگیرند.

او افزود: فرصت بعدی برای این شرکتها کاهش نرخ سود بانکی است که منجر به کاهش هزینه های مالی می شود .

به گفته ابوعلی با رفع تحریم ها شرکت هایی که به مراتب آسیب بیشتری از آن دیده اند با بازگشت به روال قبلی خود در جرگه شرکت های سودآور قرار خواهند گرفت که از جمله آن می توان به شرکت های حاضر در صنایع خودرو، بانک و لیزینگ اشاره کرد.

منبع: سنا