کدخبر: ۱۲۰۹۲۲ لینک کوتاه

فروش ۱۹۳ میلیارد تومان سهم دولتی در ۹۰ روز

بالغ بر یک هزار و ۹۳۷ میلیارد ریال سهم دولتی در سه ماه ابتدایی امسال از طریق بورس و فرابورس واگذار شده است.

در حالی که بر اساس قانون، سال گذشته سال پایانی واگذاری‌ها بود، با این حال بدلیل پایان نیافتن واگذاری‌های دولت با تصویب مجلس، خصوصی سازی یک سال دیگر تمدید شد.

بر این اساس و بنابر اعلام مدیران سازمان خصوصی سازی، واگذاری سهام 120 شرکت دولتی در حالی در دستور کار این سازمان برای فروش در سال 94 قرار دارد که نگاهی به عملکرد خصوصی سازی در بهار امسال نشان می دهد تنها یک هزار و 937 میلیارد ریال سهم دولتی در این مدت به فروش رسیده‌است.

بر اساس این گزارش؛ از این میزان سهام واگذار شده در سه ماه نخست امسال 1564 میلیارد ریال در بورس و 373 میلیارد ریال در فرابورس به فروش رسیده است.

همچنین از یک هزار و 937 میلیارد ریال سهم دولتی واگذار شده در این مدت، 369 میلیارد ریال به صورت بلوکی، 144 میلیارد ریال به صورت تدریجی و 1423 میلیارد ریال به صورت ترجیحی واگذار شده است.

علاوه بر این؛ از این میزان واگذاری 373 میلیارد ریال مربوط به شرکتهای گروه یک ماده دو قانون اصل 44 و 1564 میلیارد ریال مربوط به شرکتهای گروه دو ماده 2 این قانون بوده‌است.

در حالی که برخی کارشناسان دولت یازدهم را به بی میلی و بی رغبتی نبست به اجرای سیاست خصوصی سازی متهم می کنند باید منتظر ماند و دید آیا روند عرضه های سازمان خصوصی سازی در سال پایانی واگذاریها شتاب بیشتری خواهد گرفت یا نه؟! و این که آیا فهرست شرکتهای قابل واگذاری در سال 94 پس از گذشت 3 ماه از سال منتشر می‌شود؟

منبع: تسنیم