کدخبر: ۱۲۳۳۵۳ لینک کوتاه

تجدید نظر در ابلاغیه کاهش ۳ درصدی قیمت گندله

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران از احتمال تجدید نظر در ابلاغیه کاهش ۳ درصدی قیمت گندله خبر داد.

پس از آن که 800 سهامدار صنعت سنگ‌آهن در نامه‌ای سرگشاده خطاب به رئیس جمهور خواستار عدم مداخله دولت در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن شدند و مدیرعامل بورس تهران به همراه چند نماینده عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس نیز معترض مداخله دولت در قیمت‌گذاری سنگ‌آهن شدند، یک مقام دولتی از احتمال تجدید نظر در ابلاغیه کاهش 3 درصدی قیمت گندله خبر داد.

رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران در خصوص ابلاغیه وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر تعیین قیمت گندله بر اساس 20 درصد قیمت فروش شمش فولاد خوزستان گفت: این بخشنامه به صورت کلی به شرکت‌های سنگ‌آهنی ابلاغ شده است و احتمال تغییر آن وجود دارد.

مهدی کرباسیان در خصوص دلایل بازنگری در این ابلاغیه به نظرات و پیشنهادات شرکت‌های سنگ‌آهنی و فولادی اشاره کرد که به معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت ارسال شده است.

او به نظرات موجود در عدم همخوانی قیمت‌های گندله و کنسانتره با آهن اسفنجی اشاره کرد که به موجب آن مقرر شده است تا این مساله مجددا مورد بررسی قرار گیرد.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در برابر این سوال که شرکت‌های سنگ‌آهنی معتقدند که همزمان با کاهش قیمت محصولات فولادی در بازارهای جهانی، قیمت سنگ‌آهن نیز کاهش یافته است، لذا در این شرایط رکودی نباید بنیه تولیدکنندگان سنگ‌آهن را با تحمیل هزینه‌های شرکت‌های فولادی بیشتر تضعیف کرد، خاطر نشان کرد: من با فعالان این صنعت کاملا موافق هستم که باید در این شرایط تمام صنایع مورد حمایت قرار گیرند؛ بر این اساس به نظر می‌رسد که این ابلاغیه اخیر مورد تجدید نظر قرار گیرد.

محمدرضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت هفته گذشته برای پاسخگویی به ماجرای سنگ‌آهنی‌ها به کمیسیون صنایع رفته بود و قرار شد تا معاون معدنی خود را مامور پیگیری و رسیدگی به اعتراضات سهامداران سنگ‌آهنی کند.

منبع: سنا