کدخبر: ۱۲۴۹۱۴ لینک کوتاه

گفت‌وگوی اقتصادنیوز با مشاور سازمان خصوصی‌سازی

فعالیت‌های فرهنگی سرخابی‌ها، علت خروج از لیست خصوصی‌سازی

مشاور رئیس سازمان خصوصی سازی گفت: واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس با مصوبه هیات وزیران، ‌به دلیل فرهنگی بودن فعالیت این دو باشگاه از لیست خصوصی سازی خارج شد. 

به گزارش اقتصادنیوز، بر اساس مصوبه هیات وزیران، استقلال و پرسپولیس از دستور واگذاری خارج می شوند و به وزارت ورزش و جوانان باز می گردند. این اتفاق در حالی رخ داد که پیش از این 3 بار مزایده برای فروش این دو باشگاه برگزار شده بود و هر بار به دلیل عدم وجود متقاضی یا اهلی نبودن متقاضیان، مزایده بدون نتیجه به پایان رسیده بود.

سید‌جعفر سبحانی در گفت‌‌‌وگو با اقتصادنیوز  تاکید کرد: خارج شدن دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به دلیل مصوبه هیات وزیران بوده است و این موضوع دیگر به سازمان خصوصی سازی مربوط نیست. علت صدور این مصوبه این بوده است که این دو باشگاه،‌ فعالیت فرهنگی انجام می دهند و باید مطابق گذشته به فعالیت بپردازند.

مشاور  رئیس سازمان خصوصی سازی تصریح کرد: این مصوبه تغییر نمی‌کند، مگر این که مجلس مغایرت این مصوبه را با بندی از قانون یا یک مصوبه دیگر ببیند که این موضوع به مجلس بستگی دارد. اگر این اتفاق رخ ندهد،‌ بنای عملکرد،‌ بر مبنای مصوبه هیات وزیران خواهد‌بود.

او در پاسخ به این سوال که وقتی این دو باشگاه وارد سازمان خصوصی سازی شدند،‌ چرا  به موضوع فرهنگی بودن آنها تاکنون توجه نشده است و پس از سه مرحله مزایده،‌ این موضوع مطرح شده است،  گفت: ‌این موضوع در حوزه اختیارات سازمان خصوصی سازی نیست. این سازمان براساس قانون عمل می‌کند.

سبحانی گفت:  مصوبه هیات وزیران هم در حال حاضر از فرهنگی بودن این دو باشگاه صحبت کرده است. البته این اتفاق فقط مختص استقلال و پرسپولیس نیست،‌ تغییر رویه‌های به این شکل در جریان خصوصی سازی شرکت های دولتی، به دلایل  مختلف زیاد اتفاق می‌افتد، ‌اما به علت مهم بودن این دو باشگاه نزد افکار عمومی،‌ اکنون این قضیه دچار بزرگنمایی شده است.