کدخبر: ۱۲۶۱۷۹ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می دهد:

جهش حجم معاملات پلیمرها در بورس کالا

نزدیکی به زمان تقاضای فصلی محصولات پتروشیمی همچون ظروف یکبار مصرف ، فرارسیدن زمان اوج تقاضای قیر و بازگشت خریداران به تبع کاهش قیمت ها مهمترین و تأثیرگذارترین موارد در هفته گذشته بود.

به گزارش اقتصادنیوز، در بازار محصولات پتروشیمی در هفته گذشته حجم معاملات در بورس و بازار افزایش یافت و در کنار کاهش نسبی قیمت ها در بورس و بازار ، می توان به افزایش حجم تولید در صنایع پایین دستی امیدوار که البته از بهبود بنیادین بازار نیز حکایت دارد.

نزدیکی به زمان تقاضای فصلی محصولات پتروشیمی همچون ظروف یکبار مصرف ، فرارسیدن زمان اوج تقاضای قیر و بازگشت خریداران به تبع کاهش قیمت ها مهمترین و تأثیرگذارترین موارد در هفته گذشته بود.

در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها در بورس کالای ایران با 10 هزار و 962 تن افزایش رو به رو شد که در نهایت این حجم به 39 هزار و 645 تن رسید که بالاترین حد از هفته مردادماه تاکنون است. از سوی دیگر رشد این حجم نیز بالاترین میزان در 6 هفته اخیر بود که نشان می دهد اوضاع این بازار رشد قابل ملاحظه ای را تجربه می کند.

بهبود نسبی در حجم تولید صنایع پایین دستی و خودنمایی مجدد تقاضا ، پایین بودن موجودی انبارها ، کاهش قیمت های پایه در بورس کالا و همچنین افزایش قیمت دلار و البته ترس از افزایش قیمت های داخلی و جهانی را می توان مهمترین دلایل افزایش حجم معاملات دانست.

در بازار داخلی در هفته گذشته شرایط چندگانه ای در بازار تجربه شد زیرا از یک سو و مخصوصاً در ابتدای هفته روند عمومی قیمت ها کاهشی بود ولی سپس حتی با اعلام قیمت های پایه جدید و ثبت معاملاتی جذاب در بورس ، باز هم قیمت ها در مسیر افزایش قرار گرفت. این وضعیت به صورت کلی نشان دهنده برخی بازارسازی هاست زیرا در کنار وقفه تحویل برخی از کالاها و پایین بودن نسبی موجودی انبارها ، دلیل مشخصی برای این نوسان قیمت ها وجود ندارد.

در نهایت ذکر این مطلب ضروری است که با کاهش زمزمه های خروج پتروشیمی ها از بورس کالا و البته احتمال مقاومت برخی از نهادهای نظارتی و حتی اجرایی در برابر این رویکرد در پایان هفته ، شاهد افزایش قیمت ها بودیم که باز هم شائبه بازارسازی ها را افزایش می دهد ، هرچند که این تنها یک احتمال است.