کدخبر: ۱۲۷۴۵۴ لینک کوتاه

معرفی سهام‌ داغ جهانی در بازارهای سرد/ نگاه ویژه به سهام ارزشی

در روزهایی که وضعیت نابسامان بازارهای سهام دنیا سرمایه‌گذاران را نگران کرده کارشناسان در گزارشی تحقیقی به معرفی سهم‌هایی پرداختند که تا سه سال آینده سودآور خواهند بود .

بنابر اعلام اکونومیک تایمز به نظر می‌رسد تا زمانی‌که بانک فدرال رزرو آمریکا تصمیم نهایی خود را درباره نرخ بهره اعلام نکند، بازار سهام در وضعیت ناپایدار خود باقی خواهد ماند. از طرفی نگرانی‌ها درباره کاهش رشد اقتصادی جهان، بر میزان سوددهی تأثیری منفی داشته است. اما در این میان خبر خوش کارشناسان این حوزه برای سرمایه‌گذران این است که هنوز هم سهم‌هایی وجود دارند که در بلندمدت سودآور خواهند بود.

متخصصان بازار سرمایه هندی در چند بورس برتر هند تأکید دارند سهامداران باید به سمت سهام شرکت های خرید ارزشی بروند و هر سهمی را به صِرف افت قیمت خریداری نکنند.

این کارشناسان را برای خرید سهام در بخش‌های سودآور توصیه های دیگری هم کرده اند.

مصرف‌کنندگان
سهام کمپانی‌های صاحب برند حتی در دوره‌های رکود هم رشد داشتند و تقاضا برای خرید آنها بالا بوده است. چنین شرکت‌هایی گاه با کاهش قیمت کالاها، حاشیه سود خود را افزایش می‌دهند.

بانکداری، آی تی (IT)، کالاها و خدمات غیرضروری، کالاهای سرمایه‌ای
بانکداری یکی از حوزه‌هایی است که تحت تأثیر نرخ بهره سودآور است و سهام بخش آی تی نیز همیشه ارزآوری خواهد داشت. از طرفی برای توسعه زیرساخت‌ها همیشه به کالاهای سرمایه‌ای نیاز است که ضررورت خرید کالاها و خدمات غیرضروری را در پی خواهد داشت.

اگر مایل هستید سهام یکی از بانک‌های خصوصی را بخرید، به سراغ آنهایی بروید که درآمدشان خدمت‌محور است، زیرا زمانی که رشد اقتصادی مثبت می‌شود، چنین بانک‌هایی بسیار سودآور می‌شوند.

مسکن
سرمایه‌گذارانی که به دنبال خرید سهام ارزشی هستند و دید بلندمدت دارند بهتر است به دنبال خرید سهام در بخش املاک و مستغلات باشند. البته در این بخش باید نخست فهرست موجودی و اموال یک شرکت را در نظر گرفت. بهترین زمان برای خریدن چنین سهم‌هایی، وقتی است که پس از مدت‌ها ثبات، کاهش قیمت رخ می‌دهد.

خودروسازی
خریدن سهام شرکت‌های خودروسازی باید با توجه به حاشیه سود عملیاتی آنها باشد. سهام کمپانی‌هایی که حاشیه سود عملیاتی آنها در مدت یک سال بیشتر از 50 درصد باشد، سرمایه‌گذاری مناسبی به شمار می‌آید.

منبع: بورس‌پرس