کدخبر: ۱۲۷۴۵۶ لینک کوتاه

نتایج مجمع بزرگترین حسابرس ایران/ اجرای ۵ استاندارد جدید از اول سال آینده

مجمع سالانه بزرگترین حسابرس ایران که هر ساله ۹۰۰ شرکت و نهاد را حسابرسی و بازرسی می کند ، مشخص و طی آن ضمن تصویب و اصلاح ۵ استاندارد، زمان اجرای این تعداد استاندارد تعیین شد.

سازمان حسابرسی که سال گذشته 900 شرکت و نهاد، بانک و بیمه و... را حسابرسی و بازرسی کرده و بزرگترین حسابرس ایران بشمار می آید، شنبه گذشته اقدام به برگزاری مجمع سالانه به ریاست علی طیب‌نیا وزیر اقتصاد و ولی‌اله سیف رئیس بانک مرکزی ایران و سایر اعضا کرد.

براساس این گزارش، در این جلسه مسایل و مشکلات سازمان به همراه راه‌حل‌های پیشنهادی توسط اکبر سهیلی پور مدیرعامل سازمان حسابرسی مطرح شد که ضمن قدردانی مسئولان ، قرار شد وزارت اقتصاد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور اقداماتی برای بهبود عملکرد سازمان و استفاده از IT در حسابرسی انجام دهند .

در این مجمع تعویق اجرای اصلاحیه استاندارد حسابداری تجدیدنظر شده شماره 15 (حسابداری سرمایه‌گذاری‌ها) تا زمان فراهم شدن شرایط تصویب و مقرر شد سازمان حسابرسی با هماهنگی دستگاه‌های مربوط و با حمایت وزارت اقتصاد برای رفع مشکل اقدام کند. همچنین زمان اجرای این استاندارد نیز به وزیر اقتصاد تفویض شد.

علاوه بر این سه استاندارد حسابداری بخش عمومی شامل استانداردهای 7 ، 8 و 9 و مربوط به دارایی‌های نامشهود، ذخایر، بدهی‌های احتمالی و دارایی‌های احتمالی و مخارج استقراض تصویب و مقرر شد. همچنین ضمن اصلاح دو استاندارد تجدید نظر شده شماره 240 (مسوولیت حسابرسی در ارتباط با تقلب در حسابرسی صورت‌های مالی) و استاندارد تجدید نظر شده شماره 250 (ارزیابی رعایت قوانین و مقررات در حسابرسی صورت‌های مالی) تصویب شد.

الزامات این 5 استاندارد در مورد صورت‌های مالی شرکت هایی که دوره مالی آن‌ها از اول فروردین 95 و بعد از آن شروع می‌شود، لازم‌الاجرا است .

منبع: بورس‌پرس