کدخبر: ۱۲۸۹۵۸ لینک کوتاه

کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد:

کاهش نرخ سود، عامل بهبود بازار سهام

یک کارشناس بازارسرمایه با اشاره به زمزمه های کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: آمارها از سیستم بانکی نشان دهنده کمبود نقدینگی شدید در بانک هاست که برای برطرف کردن آن و جذب نقدینگی با وسوسه سودهای بالا ، پس اندازهای مردمی را جذب می کنند .

حمیدرضا صفری، کارشناس بازار سرمایه در خصوص کاهش نرخ سود بانکی که قرار است در جلسه شورای پول و اعتبار مورد بررسی قرار بگیرد،  تاکید کرد: کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی یکی از مهم‌ترین عوامل بهبود بازار سرمایه است.

وی با اشاره به اینکه حجم و ارزش معاملات در بازار سهام به شدت کاهش یافته است، گفت: بازار سرمایه برای بازگشت سرمایه ها و رونق دوباره نیازمند اعتماد سازی است.

صفری با تاکید بر اینکه وضعیت این روزهای بورس به گونه ای است که باید مورد حمایت دولت قرار بگیرد، افزود: دولت باید در شرایط فعلی با حمایت از بورس، مردم را تشویق به سرمایه گذاری کند.

وی با تاکید بر اینکه حمایت دولت با دخالت دولت در بازار سرمایه فرق می کند، گفت: دولت برای حمایت از بورس نباید به خرید و فروش سهام گروه خاصی در بازار اقدام کند بلکه باید تنها از طریق حمایت، کف قیمتی برای سهم‌های مختلف تعیین کنند تا خریداران اطمینان داشته باشند که سهام‌شان از قیمت خاصی پایین‌تر نمی‌آید.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به زمزمه های کاهش نرخ سود بانکی و تاثیر آن بر بازار سهام گفت: آمارها از سیستم بانکی نشان دهنده کمبود نقدینگی شدید در بانک هاست که برای برطرف کردن آن و جذب نقدینگی با وسوسه سودهای بالا ، پس اندازهای مردمی را جذب می کنند .

وی با اشاره به اینکه این روند نظام بانکی را هم با مشکل مواجه می کند، ادامه داد: در صورتی که نرخ سودهای بانکی کاهش یابد، افراد تمایل پیدا می‌کنند تا نقدینگی‌های خود را به بورس وارد کنند تا با قبول ریسک بیشتر، سودهای بالاتری را نیز به دست آورند.

این کارشناس بازار سرمایه در بخش دیگری از سخنانش در خصوص عوامل مختلف افت بازار به کاهش قیمت نفت اشاره کرد و گفت: افزایش قیمت‌های جهانی نفت و سایر محصولات موجب بهبود بازار سرمایه خواهد شد.

به گفته وی در حال‌حاضر بسیاری از تولیدکنندگان مواد اولیه با کاهش قیمت‌های جهانی رو به رو شدند که مشکلات زیادی برای فروش و حاشیه سود آنها ایجاد کرده است و به این ترتیب میزان فروش‌ محصولات‌شان نیز کاهش یافته است.

وی در ادامه بیان کرد: در صورتی که خرید و فروش سهام توسط دولت انجام شود، فرصت‌های بسیاری برای نوسان‌گیران در بازار سرمایه فراهم خواهد شد و بورس تهران بیشتر دستخوش نوسانات می‌شود.