کدخبر: ۱۳۱۶۴۸ لینک کوتاه

سید علی خسروشاهی

سمت و سوی سکه آتی

.

طی هفته گذشته همزمان با کاهش قیمت انس جهانی تا سطح 1066دلار ،ارزش قراردادهای آتی در سررسیدهای مختلف با کاهش همراه بود .ارزش انس طلا همچنان در بازار های جهانی در حال کاهش است . با بهبود نسبی وضعیت اقتصادی امریکا تحلیل گران اقتصادی افزایش نرخ بهره فدرال رزرو را بسیار محتمل می دانند و به همین جهت سرمایه گزاران تمایلی برای ورود به بازار طلا از خود نشان نمی دهند .تحلیل گران تکنیکی سقوط قیمت انس جهانی را تا سطح 1050دلار ظرف چند روز آینده دور از ذهن نمی‌دانند.

در این راستا، سکه طرح جدید در بازار نقدی هم ظرف یک ماه گذشته از قیمت 958000تومان تا سطح قیمت 902000تومان کاهش داشته که طبیعتا با کاهش قیمت سکه نقدی انتظار کاهش قیمت قراردادهای آتی نیز وجود دارد.

سررسید های قراردادهای آتی سکه نیز طی یک ماه گذشته روند نزولی به خود گرفته بگونه ای که سررسید اردیبهشت ماه 95 ظرف یک ماه گذشته از قیمت 967000تومان تا سطح قیمتی 916000تومان نزول را تجربه کرده است .فاصله بین سررسید ها در قراردادهای آتی همچنان اندک است به گونه ای که فاصله بین سررسید اردیبهشت ماه تا تیر ماه 95 درحدود 5هزارتومان است. 

در حالی که فعالان بازار آتی طی سالهای 91 و 92 فاصله های سررسیدی 50هزار تومانی را در خاطر دارند . طی سال های گذشته هرچه از نرخ تورم کاسته شده فاصله سررسید های آتی نیز به هم نزدیک تر شده است . تورم در حدود40درصدی فاصله های چند ده هزار تومانی و در حال حاضر با تورمی کمتر از 15درصد فاصله سررسید ها نیز به کمتر از ده هزار تومان رسیده است .

برخلاف روند قیمتی انس جهانی ، نرخ ارز در بازار آزاد طی یک ماه گذشته صعودی بوده است .نرخ ارز از حدود 3480تومان توانست تا سطح 3600تومان صعود نماید که با مداخله بانک مرکزی و تزریق دلار توسط بانک ها در مقاطعی شاهد نزول قیمت تا سطح 3500تومان نیز بودیم . در آخرین اظهار نظرها در مورد نرخ ارز سخنگوی دولت محترم از کاهش نرخ ارز در روزهای آینده سخن به میان آورده و صحبت هایی در مورد نرخ 2850تومانی ارز در بودجه 95 شنیده می شود .

 به هر حال آنچه که مشخص است نرخ ارز در سال آینده به برداشته شدن تحریم ها وابستگی زیادی دارد . بسیاری از کارشناسان معتقد هستند در صورتی که تحریم ها برداشته شود و دولت نتواند واردات کالاهای مصرفی را کنترل و مدیریت کند به دلیل افزایش تقاضا برای ارز نمی توان امیدی به کاهش زیاد نرخ ارز در بازار داشت.